avokado.gen.tr https://www.avokado.gen.tr Avokado, Avokado Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, avokado.gen.tr Sun, 29 Nov 2015 00:00:00 +0000 Thu, 12 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Avokado Tohumu https://www.avokado.gen.tr/avokado-tohumu.html Mon, 19 Nov 2018 01:00:50 +0000 Avokado tohumu, Ülkemizde avokado tohumu tohum olarak satılmamaktadır. Ancak avokado meyvesine büyük marketlerde ve tropikal meyve satan manavlarda kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bir meyvenin içerisinde tek bir adet avokado tohumu bu Avokado tohumu, Ülkemizde avokado tohumu tohum olarak satılmamaktadır. Ancak avokado meyvesine büyük marketlerde ve tropikal meyve satan manavlarda kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bir meyvenin içerisinde tek bir adet avokado tohumu bulunur. Bu meyvenin dış yüzeyini tükettikten sonra içerisindeki avokado tohumunu size tarif edeceğimiz gibi çimlendirebilir ve yetiştirebilirsiniz. Çimlendirme süreci ve avokado tohumundan bitki yetiştirme siz de zevkli gelebilir. Bunu evde avodako ağacı yetiştirmek için ya da bahçeniz varsa güzel hoş bir bitki yetiştirmek için  kullanabilirsiniz.

Avokado tohumunun çeşitli türleri vardır. Bunlar arasındaki Hass avokado denilen ABD'de yetiştiriciliği yapılan türü melez bir tür olduğu için tohumla çoğaltılamaz. Avokado tohumunu çimlendirerek yetiştirmeye başladığınız zaman biraz sabırlı olmanız gerekir. Çünkü meyve almak için an az 7-15 yıl eklemeniz gerekecek. Ülkemizin iklim koşulları avokado yetiştiriciliği için uygun değildir. Bu nedenle meyveleri genellikle ithal edilir. Ancak merakınız varsa, tarif ettiğimiz şekilde avokado tohumu çimlendirilebilir. Bu evde ve bahçede süs bitkisi olarak değerlendirilebilir.

Avokado tohumu nasıl çimlendirilir
 • 1 adet avokado tohumu (Avokado çekirdeği)
 • 3 adet sivri kürdan
 • 1 su bardağı ve su
Malzemelerimiz yukarıda saydığımız şekildedir. Öncelikle size gerekli olan bir avokado çekirdeğidir. Aldığınız avokado sadece bir çekirdek içerir. Çekirdeği de büyüktür. Bu çekirdeği iyice temizledikten sonra, çekirdeğin sivri olan kısmına yakın olacak şekilde 3 adet kürdanı batırın. Bunu rahat çimlenmesi için bir su bardağının üstüne sivri tarafı üstte olacak şekilde yerleştirin. Bardağın içine su koyacaksınız. Çekirdeğin sadece yarısı suyun içinde kalmalı ve oda sıcaklığında beklemelidir. Ancak direkt güneş ışığı görmeyen bir yerde tutulmalıdır.

Yaklaşık birkaç hafta geçince avokado tohumu altından saçaklanma ve köklenme başlayacaktır. Eğer bu kadar sürede tohumun alt kısmında saçak ve kök çıkmadıysa, soyacak yardımıyla altını biraz inceltmenizi öneririz. Aksi halde avokado tohumu aylar sonra çimlenmeye başlayabilir. Kökleri çıkan tohumu fazla derin olmayacak şekilde toprağa dikebilirsiniz. Artık avokado güneş gören bir yere konulabilir. Fakat yine de direkt güneşten sakınmalısınız. Toprağı da devamlı şekilde nemli kalmalıdır.
]]>
Avokado Bitkisi https://www.avokado.gen.tr/avokado-bitkisi.html Mon, 19 Nov 2018 03:34:01 +0000 Avokado bitkisi, Avokado, subtropikal iklimlerin görüldüğü bölgelerde yetişen, yıl boyu yeşil kalan bir bitkidir. Yaklaşık olarak limonun yetiştiği alanlarda büyüyen 30 °C sıcaklığın üstünde olan, nemin %50'nin alt Avokado bitkisi, Avokado, subtropikal iklimlerin görüldüğü bölgelerde yetişen, yıl boyu yeşil kalan bir bitkidir. Yaklaşık olarak limonun yetiştiği alanlarda büyüyen 30 °C sıcaklığın üstünde olan, nemin %50'nin altına düşmediği bölgelerde yetişmektedir. Avokado ağacı, çoğunlukla yayvan, bazen de dikine büyüyen, 6-20 metre yüksekliği ulaşan çarpık dallara ve gevrek bir yapıya sahip bir bitkidir. Avokado bitkisinin meyveleri, 200-2300 gr arasında ağırlığa sahip, yuvarlak, oval ve armut şeklindedir. Çoğunlukla armuda  benzediği için "Amerikan armudu" olarak da bilinir. Avokado meyvesinin yapısında bir çok mineral ve vitamin barındırır. Potasyum, çinko, bakır, mangan, manganez, fosfor, kalsiyum ve demir mineralleri bir çok meyveninkinden daha fazladır. Yapısında A, B (B1,B2,B3,B5,), C, D, E ve K vitaminleri bulunur. Beta-karotin, alfa-karotin, Beta-kriptoksantin, lutein+ zeaksantin de içermektedir.

Avokado niçin tüketilir Kayısı gibi avokado meyvesi kabızlık problemlerin çok etkilidir. Avokadonun içerdiği doymamış yağ asitleri, kandaki kolesterolün yükselmesini önler, dolayısıyla kalp ve damar rahatsızlıklarına da iyi gelir. Vücuttaki biriken toksik maddeleri nötralize ederek ihtiyarlığa sebep olan maddeleri yok ederek yaşlanmayı geciktirir. İçerdiği vitaminler, protein ve mineraller, küçük çocuklar ve hamileler için en güzel besin maddesidir. Avokado meyvesi, vücudumuzda protein, yağ ve karbonhidratları düzenleyici görevi de yapmaktadır. Kısacası, içerdiği tüm maddeler insan bünyesi için çok önem arz etmektedir. Kalp, böbrek ve kas sağlığı içinde tüketilmektedir. Avokadonun çekirdeğinde bulunan amino asitler için çekirdeği de yenmelidir.

Endüstri avokado: Kozmetik endüstrisinde en çok kullanılan ham maddedir. Avokado meyvesinin yağ içeriği bakımından kozmetik sanayisinde kullanılır. Güneşten koruyucu losyon, sağlık sabunları, güzellik kremleri, şampuan üretilir. Cilde verdiği yumuşaklık ve canlılık verdiği, kuru ciltlere kaybettikleri nemi geri kazandırdığı için çokça avokado içeren krem tüketilmektedir.
]]>
Avokado Tarifleri https://www.avokado.gen.tr/avokado-tarifleri.html Mon, 19 Nov 2018 16:22:47 +0000 Avokado Tarifleri, Avokado bilinen en besleyici tropikal meyvelerden biridir. Küçük, büyük herkesin tüketebileceği besin değeri yüksek olan bir gıdadır. Koyu yeşil kabuklu, tek çekirdekli, sert ve armuda benzeyen bir Avokado Tarifleri, Avokado bilinen en besleyici tropikal meyvelerden biridir. Küçük, büyük herkesin tüketebileceği besin değeri yüksek olan bir gıdadır. Koyu yeşil kabuklu, tek çekirdekli, sert ve armuda benzeyen bir çeşittir. Sayısız faydaları olan bu meyve kabızlığa karşı etkili bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri bulunmaktadır. İçeriğindeki doymamış yağ asitleri yardımıyla kolesterolün yükselmesini engeller ve ayrıca kalp ve damar hastalıkları için tüketilebilecek en güzel gıdalardan biridir. Kabızlığa karşı oldukça etkili olup bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri bulunan avokadonun içeriğindeki doymamış yağ asitleri sayesinde kolesterol üzerinde  olumlu etkileri bulunmaktadır. Doğal bir antioksidan olan avokadonun cilt saç ve tırnak üzerindeki etkileri oldukça fazladır. İçindeki vitamin mineral ve proteinler sayesinde dengeli beslenmede rol oynar. Avokado ile yapılabilecek çok sayıda tarif bulunmaktadır. Bunlara bir göz atalım.

Avokado Ezmesi ve malzemeler,

 • 1 adet olgunlaşmış avokado
 • yeteri miktarda tuz
 • zeytinyağı
 • 1 adet domates
 • 1 tatlı kaşığı ketçap
 • yarım limon
 • 2 diş sarımsak
 • 4 dilim ekmek

Yapılışı, Avokadonun kabuklarını soyup çekirdeğini çıkardıktan sonra bir çatal yardımı ile eziyoruz. Küçük küçük doğranmış domates, ketçap ve sarımsakları ezerek karıştırın. Zeytinyağı limon ve tuzunu ekleyerek servis yapabilirsiniz.  

Avokado Tatlısı ve malzemeler ,

 • 1 adet yumuşak avokado
 • 1 adet muz
 • 4 yemek kaşığı bal
 • üzeri için yeteri miktarda ceviz

Yapılışı, Yumuşamış avokado kabuğundan kaşık yardımı ile sıyrılarak alınır ve iyice ezilir muzun yarısı da  ezilerek karışıma eklenir, balı da karıştırıp güzel bir servis tabağına yayılır üzerine de  ceviz atılıp afiyetle yenir.

Avokadolu domatesli garnitür ve malzemeler,

 •  2 adet domates
 • 1 adet avokado
 • 1 su bardağı lor peyniri
 • 1 cay kaşığı tuz
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı

Yapılışı, Domatesler yarım daire şeklinde kesilir. Bir tam domatesten aşağı yukarı 4-5 dilim yarım daire çıkar. Avokado ezilerek tuzla tatlandırılır. Ezilen avokado domateslerin üzerine yayılır. Bol miktarda lor peyniri serpilir üzerine de zeytinyağı gezdirilir. 

Ispanaklı Avokado Sos malzemeler,

 • 2 adet yumuşamış  avokado
 • 750 gram ıspanak
 • Yarım limon suyu
 • 1 diş sarımsak
 • tuz, taze çekilmiş karabiber
 • Kimyon
 • Kişniş
 • Dere otu

Yapılışı, Bu sos kraker, galeta cips gibi yiyeceklerin yanında kullanabileceğiniz harika bir lezzet. Aynı zamanda et yemeklerinin yanında da tercih edilebilir. Yumuşak avokadoyu çekirdeğinden ayırıp mutfak robotuna alıyoruz diğer malzemeleri ve baharatları da  ekleyip sos kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Servis tabağına alıp dereotu ile süslüyoruz.

Fesleğenli avokado sosu ve malzemeler, 

 • 4-5 dal fesleğen
 • 1 adet yumuşak avokado
 • 7-8 adet ceviz
 • Tuz ve zeytinyağı ve limon

Yapılışı, Bütün malzemeleri mutfak robotundan geçirerek tercihimize göre limon tuz ve zeytinyağı ile tat verdiğimiz bu sosu bütün yeşil salatalarımızda kullanabiliriz. Avokado tarifleri arasındaki bu lezzete bayılacaksınız.

Afiyet olsun.

]]>
Avokado Meyvesi https://www.avokado.gen.tr/avokado-meyvesi.html Mon, 19 Nov 2018 22:14:03 +0000 Avokado meyvesi, Turunçgillerin yetiştiği özellikle limonun yetişme alanlarında yetişen bir bitkidir. Anavatanı Orta Amerika'dır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyıların yetişir. Avokado ağacı genelde yayvan biçimde büyür. Avokado meyvesi, Turunçgillerin yetiştiği özellikle limonun yetişme alanlarında yetişen bir bitkidir. Anavatanı Orta Amerika'dır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyıların yetişir. Avokado ağacı genelde yayvan biçimde büyür. 20 metreye kadar uzar. Meyveler, yuvarlak, oval ve armut biçimindedir. Çoğunlukla armut biçimin olduğu için ülkemizde "Amerikan armudu" diye bilinir. Yeşilliği yıl boyunca sürer. Sonbaharda salkımlar şeklinde açan çiçekler 10-18 içerisinde meyve döner ve olgunlaşır.

Avokado meyvesi özellikleri: Bolca yağlıdır. Deri dokusuna, koyu yeşil renge sahiptir. Avokado meyvesinin rengi açık sarı ile yeşil arasıdır. Meyvenin içinde büyükçe tek çekirdek bulunur. Avokado hasadı meyve örselenmeden yapılarak, olgunlaşması için serin yerde bekletilir. Siyaha yakın mora dönünce olgunlaşma tamamlanır. Salatalara, bazı yemeklere katılarak yenir. Tatlısı ve reçeli de yapılır.

Avokado meyvesi yapısı: Avokado meyvesinin yapısında yağ, protein, bir çok mineral ve vitamin barındırır. Potasyum, manganez, çinko, fosfor, bakır, mangan, kalsiyum ve demir mineralleri bir çok meyveninkinden daha fazladır. Yapısında A, B-6, C, D, E ve K vitaminleri bulunur. Alfa-karotin, Beta-karotin, beta-kriptoksantin, lutein+zeaksantin de içermektedir. Tüm bu içeriğinden dolayı;
 • Hamileler ve küçük çocuklar için iyi bir besin kaynağıdır.
 • Kabızlığa karşı etkilidir.
 • Ümmin sistemi güçlendirir.
 • Doymamış yağ asitleri kan akışını olumlu yönde etkiler.
 • Kalp ve damar hastalıklarında ilaçlar kadar etkilidir.
 • Yaprakları böbrek taşını düşürür.
 • Vücutta karbonhidrat, protein ve yağların kullanımını düzenler. 
 • Yaşlılığı geciktirir.
 • Sindirim sistemi ve idrar yolu rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.
Endüstride avokado: Avokadonun içeriğindeki yağı kozmetik sanayinde en çok aranan ham maddedir. Şampuan, güzellik sabunu, güneş ışınlarından koruyucu losyon, cilt bakım kremleri üretilmektedir. Ayrıca içeriğindeki tanen ve uçucu yağlar ilaç sanayinde de kullanılır. Esans sektöründe yerini almıştır. Bir çok firma ürettikleri parfümlerin içeriğine eklemişler. Gıda sanayinde de kokusu ve aroması için katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

]]>
1 Avokado Kaç Kalori https://www.avokado.gen.tr/1-avokado-kac-kalori.html Tue, 20 Nov 2018 21:45:15 +0000 1 Avokado Kaç Kalori: Avokado doymamış yağ oranı yüksek bir meyvedir. Diyet yapan ve zayıflamak isteyen insanlar için ideal bir meyve olan avokado bunun yanında genel sağlık bakımından eşsiz faydalara sahiptir. Besin d 1 Avokado Kaç Kalori: Avokado doymamış yağ oranı yüksek bir meyvedir. Diyet yapan ve zayıflamak isteyen insanlar için ideal bir meyve olan avokado bunun yanında genel sağlık bakımından eşsiz faydalara sahiptir. Besin değeri yüksek ve tam bir vitamin deposu olan bu meyve A, C, E vitaminleri açısından çok zengindir. Bir porsiyon yani orta boy olarak düşünüldüğünde 271 kaloridir. Üstelik vücutta karbonhidrat ve protein seviyesini dengeler. Böylece metabolizmanın düzgün bir şekilde çalışmasına, vücuttaki yağ dengesinin ayarlanmasına da yardımcı olmaktadır. 100 gr avokado meyvesi 170 kalori değerine sahiptir.

1 Avokado Kaç Kalori: Kalori bakımından zengin içerikli bir besindir. Bu sebeple özellikle kilo vermek isteyen insanlar bu besini dikkatli tüketmelidir. Kilo alımını arttırdığı için, kilo almak isteyen insanlar tarafından bu besin rahtlıkla tüketebilirler. Son yıllarda ülkemizde daha çok insan tarafından tüketilmeye başlanan avokado, kilo vermek isteyen insanlar için doğal yapısıyla ideal bir meyvedir. Tropikal yerlerde yetişen avokado meyvesi, zengin lif içerdiği ve uzun süreli tokluk hissi oluşmasına yardımcı olduğu için birçok diyetisyen tarafından diyet listelerine yazılmaktadır. Avokadonun yoğun lifli yapısı sindirim sisteminde şişerek insanlarda tokluk hissinin uzun süre boyunca korunmasına yardımcı olur., Bu tropikal meyvenin sahip olduğu A, B, C ve E Vitaminleri de sağlıklı bir şekilde kilo verilmesine sebep olur. Oldukça zengin bir vitamin deposuna sahip olması nedeni ile kilo verme süreci içerisinde vücut direncinin korunmasına destek olan avokado, ayrıca kalp damar sağlığı bakımından da oldukça yararlıdır.Sabah kahvaltılarında yarım dilim yağsız beyaz peynir ile birlikte yenilecek olan yarım avokado, öğle yemeğinden önceki ara öğünde oldukça tok hissetmenizi ve çok az yemek yemenizi sağlayacaktır. Öğle yemeklerinde yenilen salataların içerisine de katılabilen avokado hem sağlığa oldukça yararlı bir besin alınmasını sağlar hem de tropik lezzeti ile genel diyet yemeklerine farklı bir tat katar.  
]]>
Avokado Besin Değeri https://www.avokado.gen.tr/avokado-besin-degeri.html Wed, 21 Nov 2018 14:26:13 +0000 Avokado besin değeri duyulduğunda herkesin tüketmek için can atacağı minerallerle doludur. Özellikle yağ ve protein açısından zengin olan avokado meyvesi profesyonel sporculara ve fitness ile ilgilenen kadınlara önerilmektedir.  Avokado besin değeri duyulduğunda herkesin tüketmek için can atacağı minerallerle doludur. Özellikle yağ ve protein açısından zengin olan avokado meyvesi profesyonel sporculara ve fitness ile ilgilenen kadınlara önerilmektedir. 

Avokado besin değeri grafiğinde yer alan zengin A, C ve E vitaminleri cildi tazeler, enerjiyi yükseltir, gribe karşı korur ve metabolizmayı düzenler. Bunlara ek olarak A, B1, B2, B3, B6, E, K vitaminleri, fosfor, demir, magnezyum, kalsiyum minerallerini bol miktarda içerir. Zengin demir kaynağına sahip olan avokado vücudun direncini arttırır ve hastalıklara karşı korur. Avokado yüksek oranda yağ içermesine rağmen içerdiği yağ doymamış olduğu için çok  faydalıdır. Avokadonun içerdiği yağ mineralleri kalp ve damar hastalıklarına karşı bir kalkan oluşturur kolesterolün yükselmesini önler. 

Avokado besin değeri incelendiğinde Lutein ve Glutathion türünde antioksidanlar içerdiği gözlenebilir. Bu antioksidanlar zararlı toksin maddelerin vücuttan atılmasında yardımcı görevler üstlenirler. Bu aminoasitler ayrıca bağışıklı sistemini güçlendirdiği için hamile kadınlar ve çocuklara özellikle önerilen bir meyvedir. Aspagarin, glutamit aminoasitleri ile çok yağ iöermesine rağmen yağ yakmada da çok iyidir. Metabolizmayı hızlandırdığı için vücudun tazelenmesini sağlar. Erişkin bir avokado meyvesi ortalama 125 gramdır ve 200 kaloriye sahiptir. Meyve çekirdeği çıkarıldığında ağırlığı 100 grama düşebilir. Dış kabuğu soyulup içindeki açık yeşil-beyaz kısmı tüketilir. 

Avokado besin değeri 100 gram için şöyledir:
 • Kalori: 160
 • Yağ: 15 gram (günlük ihtiyacın yüzde 23'ünü karşılar)
 • Sodyum: 7 miligram
 • Potasyum: 485 miligram
 • Karbonhidrat: 9 gram (günlük ihtiyacın yüzde 3'ünü karşılar)
 • Protein 2 gram (günlük ihtiyacın yüzde 4'ünü karşılar)


]]>
Avokado Diyeti https://www.avokado.gen.tr/avokado-diyeti.html Wed, 21 Nov 2018 19:52:54 +0000 Avokado Diyeti, içerisinde bulunan doymamış yağ asidi sayesinde vücuttan yağların atılımını hızlandırmaktadır. Avokado diyetinde, birçok vitamin ve mineral vardır. avokado diyeti tokluk hissini artırmakta yemek yeme hissini a Avokado Diyeti, içerisinde bulunan doymamış yağ asidi sayesinde vücuttan yağların atılımını hızlandırmaktadır. Avokado diyetinde, birçok vitamin ve mineral vardır. avokado diyeti tokluk hissini artırmakta yemek yeme hissini azaltmaktadır. Avakado diyetinde içerisinde bulunan yüksek orandaki lif sayesinde tokluk hissinin artırarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Avokado diyetinde bir adet avokado yarım kase yoğurt ile karıştırılarak tüketilebilmektedir. Bu diyeti her gün düzenli olarak uyguladığınız takdirde vücudunuzdaki yağların dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Avokado diyetinde, avokadoyu et yemeklerinin yanında yağsız ve haşlanmış olarak tüketebilirsiniz.

Avokado Salatası

Malzemeler; Büyük boy bir adet olgunlaşmış avokado, beş veya altı dal maydanoz, beş yada altı dal dereotu, iki adet orta boyda soğan, bir adet limon suyu, bir çay kaşığı tuz.

Hazırlanışı; Olgunlaşmamış avokadonun kabuklarını soyuyoruz. Soyduğumuz avokadoyu kuşbaşı büyüklüğünde doğruyoruz. Maydanoz ve dereotunu iyice yıkadıktan sonra ince ince doğruyoruz. Üzerine limon suyunu gezdiriyoruz. Bu şekilde hazırladığımız avokadoyu tüketiyoruz.

Avokadolu Omlet;

Malzemeler; İki yumurta, bir çay bardağı yağsız süt, bir tatlı kaşığı zeytinyağı, yarım avokado püresi, yarım avuç maydanoz, kekik, biberi hazırlıyoruz. 

Hazırlanışı; Yumurtaları, sütü, biberi, maydanozu ve kekiği iyice çırpıyoruz. Zeytinyağını ve avokadoyu ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. Tava iyice ısınınca hazırladığımız malzemeyi tavaya boşaltıyoruz. Orta kısık ateşte pişirmeye devam ediyoruz. Bu şekilde hazırladığımız avokadolu omleti gönül rahatlığı ile tüketebiliriz. 

Avokado diyeti, vücudumuzda pek çok fayda sağlamaktadır. Avokado diyeti ile çok rahatlıkla zayıflamak mümkündür. Düzenli olarak tüketmeli ve avokadoyu soframızdan eksik etmemeliyiz. Sağlıklı günler.
]]>
Avokado Cilt Maskesi https://www.avokado.gen.tr/avokado-cilt-maskesi.html Thu, 22 Nov 2018 17:44:42 +0000 Avokado cilt maskesi, avokado, neredeyse tüm dünya genelinde cilt ve genel vücut sağlığı için kullanılan meyvelerden biridir. Sağlık için içeriğinde sayısız bileşenler içeren avokado, özellikle cilt sağlı ve bakımı Avokado cilt maskesi, avokado, neredeyse tüm dünya genelinde cilt ve genel vücut sağlığı için kullanılan meyvelerden biridir. Sağlık için içeriğinde sayısız bileşenler içeren avokado, özellikle cilt sağlı ve bakımı için popüler bir meyvedir. Dünya çapında güvenilir bir meyve olarak kabul edilen avokado bebekler içinde güvenle verilebilecek meyveler arasında yer alır. A, B, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Avokado cilt maskeleri, maske tarifleri arasında en sık kullanılan maskelerden biridir. Avokado meyvesi her cilt için faydalı ve uyumlu bir meyve olduğu için cilt maskelerinde fazlaca yer verilmektedir. Avokado cildi derinlemesine nemlendiren bir meyvedir. Bu özelliğinden dolayı kuru ciltler avokado cilt maskelerini tercih ederek, kuruma ve nemsizlik sorununa çare bulabilir. Avokado cilt maskesi, cildin yumuşak bir görünüm kazanmasını sağlar ve kurumaya bağlı gelişen kırışıklıkları önleyici etki yaratır.
Tüm bunların haricinde yaz aylarında güneşin cilde vermiş olduğu zararları minimum seviyeye indirmek için avokado cilt maskesi uygulanabilir. Uygulanan maske güneşin vermiş olduğu zararları giderir ve güneş ışınlarından dolayı kuruyan cildin yumuşamasını sağlar.

Avokado cilt maskesi

Normal ciltler için avokado cilt maskesi

Normal cilt bakımı oldukça kolay olduğu için bu cilt tipine sahip olan kişiler oldukça şanslıdır. Avokado cilt maskesi cilde doğal güzel katmak ve nemlendirmek için normal cilt tiplerinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. 1 tane avokadonun kabuğu soyularak rondoya atılır. 1 poşet yeşil çay poşetinden çıkarılarak havanda iyice toz haline gelene kadar dövülür ve avokadonun üzerine eklenir. Son olarak 1 tatlı kaşığı yoğurt ilave edilerek püre kıvamı alana kadar çırpılır. Elde edilen karışım göz bölgesi hariç tüm yüze ve dekolte bölgesine tatbik edilir. Karışım cilde ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Ciltte 20 dakika kadar bekletilerek ılık su yardımıyla ciltten arındırılır.

Kuru ciltler için avokado cilt maskesi

Avokado cilt maskesi, kuru ciltlerde nemlendirici ve temizleyici etki yaratır. Ciltte kurumaya bağlı gelişen kırışıklıkların önüne geçer. 1 çorba kaşığı avokado, yarım limon, yarım çorba kaşığı taze portakal suyu ve 1 şeker kaşığı zeytinyağı maskeyi hazırlamak için kullanılacak malzemelerdir. Malzemelerin tümü bir kabın içine alınarak iyice karıştırılır. Elde edilen karışım göz bölgesi haricinde tüm cilde masaj hareketleriyle sürülür ve 15 dakika bekletilerek yıkanır. Haftada bir defa uygulandığında cildin nem oranı dengelenebilir.

Bu maskenin haricinde 2 yemek kaşığı avokado 1 çay kaşığı bal ve badem yağı eklenip, avokado ezilene kadar karıştırılır. Hazırlanan maske yine tüm yüze sürülerek 15 dakika beklenir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra ılık suyla yıkanır. Uygulanan maske nemlendirici olarak fayda sağlayabileceği gibi ciltteki geniş gözeneklerin kapanmasını da sağlar.

Yağlı ciltler için avokado cilt maskesi

2 çorba kaşığı avokado, 1 çorba kaşığı kille karıştırılır. Elde edilen karışım cilde ince tabaka şeklinde sürülür ve 20 dakika bekletilerek bol suyla yıkanır. Uygulanan maske ciltte yağın dengelenmesini sağlar. Haftada bir defa düzenli uygulanabilir. Bunun haricinde yarım avokadoya 1 tane yumurta beyazı, birkaç damla limon suyu eklenerek karıştırılır. Elde edilen maske cilde uygulanarak 20 dakika bekletilir. Sonra ılık suyla yıkanarak ciltten arındırılır. Cilt tipi aşırı yağlıysa haftada iki defa kullanılabilir.

Sivilceler için avokado cilt maskesi

1 çorba kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz tarçın ve 2 çorba kaşığı avokado bir kabın içinde iyice karıştırılır. Elde edilen karışım boyun ve ciltteki sivilcelerin üzerine sürülüp 10 dakika bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra bol suyla yıkanarak temizlenir. Haftada bir defa düzenli]]> Avokado Zayıflatırmı https://www.avokado.gen.tr/avokado-zayiflatirmi.html Fri, 23 Nov 2018 17:24:40 +0000 Avokado zayıflatır mı sorusuna verilecek cevap tam olarak net değildir. Avokado bazı durumlarda zayıflamaya yardımcı olurken bazı durumlarda kilo almaya zemin hazırlayabilir. Bu ise tüketim miktarı, şekli ve yapılan sporlarla ilg Avokado zayıflatır mı sorusuna verilecek cevap tam olarak net değildir. Avokado bazı durumlarda zayıflamaya yardımcı olurken bazı durumlarda kilo almaya zemin hazırlayabilir. Bu ise tüketim miktarı, şekli ve yapılan sporlarla ilgilidir. 

Öncelikle "Avokado zayıflatır mı" sorusuna "evet" yanıtı alabileceğimiz durumları sıralayalım:

Metabolizmayı hızlandırır: Avokado metabolizmaya doğrudan etki eden mineraller içerir. Kan dolaşımını ve vücudun ihtiyacı olan enerjiyi yüksek oranda içerdiği için metabolizmayı hızlandırır. Hızlı işleyen bir metabolizma hızlı yağ yakımı anlamına gelir. 

Enerji deposudur: Özellikle çiğ ve az haşlanmış türlerinde çok fazla vitamin içerdiği için çok yüksek enerji verir. Tempolu spor yapanların ihtiyacı olan enerjiyi az yiyerek elde etmelerine olanak sağlar. Bu yüzden Avokado zayıflatır mı diye sorarsak tempolu spor yapanlar için cevap evet olur.

Doymamış yağ asitleri: Avokado yüksek miktarda içerdiği doymamış yağlar ile vücudu sıcak tutarken kolesterolü de yükseltmemiş olur.

Lifli yapısı: Az tüketilse bile lifli dokusu sebebiyle doygunluk hissi verir ve uzun süre tok tutar.

Avokadonun bazı durumlarda ve bazı özelliklerinden dolayı kilo aldırdığını da unutmamak gerekir. Avokadodan kilo almak vermeye göre çok zordur. Bu nedenle aşağıda sıralanan nedenler sadece akılda tutulması gereken istisna ve gerekçeler olarak sayılabilir. Bu durumlardan bazıları şunlardır:

Yüksek yağ oranı: Avokado yüzde 15 yağ içerir ve bu bir meyve için oldukça yüksektir. İçeriğindeki yağ sağlıklı olduğu için sporculara önerilir. Fakat çok fazla yendiğinde kilo aldırır.

Yüksek protein: Ağır spor yapanlarda kasın ihtiyacı olan proteini içerir ve yenildiği takdirde kas yapımına katkı sağlar. Kas kütlesinin artışı kilo artışı anlamına gelir.

Yüksek kalori: Bir avokadonun 100 gramında ortalama 160 kalori vardır ve bu bir meyve için oldukça yüksektir. Ne kadar yararlı olsa da çok avokado tüketmek alınan kalorilerin yakımı konusunda sıkıntı çektirebilir. 

Son olarak avokado zayıflatır mı sorusuna genellikle evet cevabı verildiğini söylemek gerekir. Yine de günde en fazla 1 tane tüketmek, saf haliyle (yağsız ve tuzsuz) ya da sindirimi kolay püre haliyle tüketilmesi tavsiye edilir. Aksi takdirde kilo alma durumu ortaya çıkabilir.  


]]>
Avokado Yüz Maskesi https://www.avokado.gen.tr/avokado-yuz-maskesi.html Sat, 24 Nov 2018 07:33:04 +0000 Avokado Yüz Maskesi, cilt için doğal bir nemlendirici ve kırışıklık giderici özelliği olan avokado cildi pürüzsüzleştirmek ve nemlendirmek için kullanılır. Özellikle de cilt yaşlanmasından ve cildi kirli havalardan koruma Avokado Yüz Maskesi, cilt için doğal bir nemlendirici ve kırışıklık giderici özelliği olan avokado cildi pürüzsüzleştirmek ve nemlendirmek için kullanılır. Özellikle de cilt yaşlanmasından ve cildi kirli havalardan korumak için kullanılır. İyi bir hücre koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ciltteki yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Özellikle kış mevsiminde kışın yıpratıcı etkisini ciltten atmak için oldukça faydalıdır. Cilt bakım ürünlerinde en çok kullanılan meyvelerden bir tanesi de avokadodur. İçerisinde A, B, D, E, H ve K vitaminleri bulunur. Ayrıca lesitin, histidin, fitosterol, klorofil, potasyum ve protein gibi mineraller de içermektedir. İçerisinde bulunan yağlı asitler cildi güneş ışınlarından korur. Bu vitamin ve mineraller sayesinde cildin su dengesi düzenlenir. Dikkat edildiğinde kozmetik ürünlerinin çoğunda avokado kullanıldığı fark edilecektir. Avokadonun gerek yağı ile gerekse suyu ile birçok kremlerde kullanılmaktadır. Avokadonun etken maddeleri derinin kurumasını engellediği gibi cildi nemlendirme özelliğine de sahiptir. Kuru ve yıpranmış bir cilde sahip olanlar mutlaka avokadodan faydalanmalıdır. 

Avokado Yüz Maskesi İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 adet avokado
 • 1 tatlı kaşığı süzme bal
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
Avokado Yüz Maskesi Hazırlanışı

Avokado iyice tıkandıktan sonra ortadan ikiye kesilir. Ortasındaki çekirdek çıkarılarak kabuğundan ayrılır. Avokadonun içi bir tabağa alınarak çatal yardımıyla iyice ezilir. Üzerine süzme bal ilave edilerek iyice karıştırılır. Bal avokado ile iyice harmanlandıktan sonra üzerine badem yağı eklenir. Maske öncesi cilt duru su ile yıkanarak temizlenir ve havlu ile kurulanır. Hazırlanan karışım fırça yardımıyla cilde sürülür. Göz ve dudak çevresine karışım sürülmemesine dikkat edilmelidir. Avokado maskesi yaklaşık 20-25 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile yıkanarak maske ciltten temizlenir. Maske sonrası cilt tipine uygun nemlendirici krem sürülebilir. Avokado maskesini haftada 1-2 kez cilde uygulanmasında fayda vardır. Maske düzenli olarak uygulandığında ciltteki farklılık gözle görülür derecede olacaktır. 

]]>
Avokado Meze https://www.avokado.gen.tr/avokado-meze.html Sun, 25 Nov 2018 03:20:29 +0000 Avokado meze; Avokado meyvesi evlerimizde yenen bir meyve olmadığından dolayı birçok kişi avokado ile henüz  tanışmamıştır. Avokado meyvesi ülkemizde yeni yeni halkın tüketimine yaygınlaşmaya başlamıştır. Avokado mezesini Avokado meze; Avokado meyvesi evlerimizde yenen bir meyve olmadığından dolayı birçok kişi avokado ile henüz  tanışmamıştır. Avokado meyvesi ülkemizde yeni yeni halkın tüketimine yaygınlaşmaya başlamıştır. Avokado mezesinin tıpkı görüntüsü diğer mezelere benzemektedir. Bu meze kaşık kaşık yenebilen bir meyve haline gelir. Avokado meyvesinin besin değeri çok yüksektir. Ayrıca kalori değeri yüksek ve yağlı bir meyve çeşididir. Fakat avokadonun içeriğindeki bu yağ kesinlikle zararlı bir yağ çeşidi olmadığından bu meyveyi gönül rahatlığı ile ailenize yedirebilirsiniz. Ayrıca tam tersine içerisinde bulunan bu yağlar omega altı, omega üç, oleik asit ve linoleik asitten oluştuğu için çok faydalı bir yağdır. Oleik asidin yapılan bir çok araştırmada insanlardaki yüksek tansiyon riskini azalttığı, kolesterolü dengelediği kalp damarlarını koruduğu ve  kötü kolesterolü düşürme etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca sahip olduğu özellikler diyabet hastalarının da insülin ihtiyacını azalttığı saptanmıştır.
Avokado meyvesi diğer meyve çeşitlerine göre içerisinde C vitamini ve yüksek derecede potasyum bulundurmaktadır. Avokadoyu yemek veya mezesini yapabilmek için mutlaka olgunlaşmasını beklemek gerekir. Avokado meyvesini alırken olgunlaşmış vede yetmiş olmasına dikkat etmek önemlidir. Bunun en önemli ayrıntısı ise yumuşak olmasıdır. Tropik bir meyve olan avokado soğuk havayı sevmez. Gelelim avokado mezesinin yapılışına ve malzemelerine.. Burada önemli olan olgunlaşmış avokadolardan mezenin yapılmasıdır. 

Avokado meze malzemeleri;
 • Öncelikle iyice olgun iki adet avokado, 
 • Bir çay kaşığı limon suyu,
 • İki diş sarımsak, 
 • Bir çay kaşığı kadar pul biber,
 • Bir yemek kaşığı zeytinyağı,
Avokado meze yapılışı;

Genellikle dışarıdan aldığımız Avokadolar hep sert bir yapıya sahip olur. O yüzden mezesini yapabilmek için mutlaka olgunlaşmasını vede yumuşamasını beklemeniz gerekmektedir. Yumuşayan avokado meyvesinin yeşil kabukları ince bir şekilde soyulduktan sonra içerisindeki çekirdekleri çıkarıp bir kabın içerine koyunuz. Daha sonra iyice ezerek püre haline getiririz. Ezilip püre haline gelen avokado meyvesinin içerisine limon suyu, havanda ezilmiş sarımsak, pul biberi, tuz ve zeytinyağı ilave edilerek iyice karıştırılır. Artık avokado mezemiz hazır ve servis edilebilirdir. Şimdiden afiyet bal şeker olsun. 
]]>
Avokado Sabunu https://www.avokado.gen.tr/avokado-sabunu.html Sun, 25 Nov 2018 23:15:24 +0000 Avokado sabunu; Doğal güzelliğin tıpkı gençlik dönemlerindeki gibi devam etmesini isteyen bir çok kadın günümüzde doğal ürünlerden yapılan sabunları tercih etmektedir. Her ne kadar çok çeşitli sabun markaları olsa da bu ma Avokado sabunu; Doğal güzelliğin tıpkı gençlik dönemlerindeki gibi devam etmesini isteyen bir çok kadın günümüzde doğal ürünlerden yapılan sabunları tercih etmektedir. Her ne kadar çok çeşitli sabun markaları olsa da bu markalar içerisinde gerçeğe en yakın olanların tercih edilmesi vede kullanılması bu doğal güzellik için önemli bir ayrıntıdır. Unutmayın ki doğal güzellik tamamen temiz olan bir cilt ile başlar. Işıl ışıl olan ve parıldayan güzel bir cilde sahip olabilmek için her zaman doğal kaynaklar araştırılıp ona göre kullanılmalıdır. Bir çok kozmetik firması tarafından son dönemlerde cilt yüzeyi için hazırlanan sabunların başında avokado sabunu gelir. Hem besleyici özelliği hemde yenileme özelliği sayesinde özellikle bayanların çok rağbet ettiği avokado sabunları günümüzün yeni trendi haline gelmiştir. 

Birçok sorunlu ciltteki en önemli etken neredeyse tüm sabunlarda kimyasal içeriklerin bulunmasıdır. Avokado sabunu olarak üretilmiş olan bu sabunları diğerlerinden ayrıştıran en belirgin özellikle tamamen kimyasaldan arındırılmış ve saf şekilde üretilmişi olmasıdır. 

Saf avokado meyvesinin yağından yapılan avokado sabunu, bayanlara doğal ve gençleştirici özelliği hissettirmesi ve yaşatması açısından çok sık kullanılan ürünlerin başında gelmeye başlamıştır. Piyasadaki fiyat aralığının yüksek olmasından kaynaklı olarak kullanımı tüm dünya geneline yayılamasa da aslında herkesin kullanması gereken bir sabundur. Tam bir cilt dostu olan avokadonun içeriğinde B, A, E ve D vitaminleri olduğundan ve yağının içerisindeki omega üç ve altı, olied asit yağları sayesinde ölü derileri cilt yüzeyinden temizleyen bir yapıya sahiptir. Özellikle yağlı ciltleri tahriş etmeden temizleyerek ciltteki gözeneklerin açık olmasını sağlayan avokado sabunu ayrıca rahatlatıcı özelliklerinden ötürüde çok tercih edilen bir üründür. bu sabun her cilt tipi için kullanılabilen bir sabundur. hassas ve Kuru ciltlerde deri altına kadar işleyerek nemlendirici bir etki ile besler ve arzu edilen pürüzsüz parlak ve ışıldayan bir cilde sahip eder. Nemlendirici ve temizleyici özellikleri olan avokado sabunu,  banyodan çıktıktan sonra bile cilt yüzeyinde görevini devam ettirir. cildinizde bıraktığı tatlı aromatik narenciye kokusu ile avokado sabunu güzellik duygusunu yaşamanızı sağlayan bir sabun çeşididir. Her gün düzenli olarak kullanılan avokado sabunu her zaman cildinizi esnek, yumuşak ve iyi hissetmenize yardımcı olur. 

Avokado sabunun cilde faydaları;
 • Cildin nem dengesini düzenler
 • Güçlü bir cilt toniğidir.
 • Cilt yüzeyine yapılan köpük masajı ile ciltte dinç ve esnek bir görünüm sağlar.
 • Cilt yüzeyinde oluşan lekeleri ortadan kaldırmaya yardım eder.
 • Cildi besleyerek dış etkenlere karşı korunmasına yardım eder. 
 • Özellikle hassas ve kuru olan ciltlerde derinin yenilenmesini sağlayarak nemlendirmesi gergin bir ciltten kurtulmayı sağlar.
Avokado sabunu kullanımı; sabun her gün kullanılması gereken bir ürün olup günde en az bir kere en fazla üç kere kullanılabilir. Sabun elle köpürtülerek yüz veya vücudunuzdaki herhangi bir bölge için sürülmelidir. Elle yeterli olmayan durumlarda vücut lifleri ile daha çok köpürtme sağlanabilir. Genellikle tüm vücut yapısı kuru olan kişilerde  tüm vücuda banyo esnasında  uygulanarak kullanılabilir. Köpük uygulanan bölgelerin ortalama iki dakika kadar bekledikten sonra durulanmasında fayda vardır. 
]]>
Avokado Kürü https://www.avokado.gen.tr/avokado-kuru.html Mon, 26 Nov 2018 05:57:39 +0000 Avokado kürü, Avokado maskesi yani kürü doğal olarak yapılan cilt maskeleri arasında en sık kullanılan kürlerdendir. Bu durumun en önemli sebebi ise her cilt tipi için faydalı olmasındandır. Avokado meyvesinin cilt için en ön Avokado kürü, Avokado maskesi yani kürü doğal olarak yapılan cilt maskeleri arasında en sık kullanılan kürlerdendir. Bu durumun en önemli sebebi ise her cilt tipi için faydalı olmasındandır. Avokado meyvesinin cilt için en önemli faydası cildin derinlemesine temizlenmesini ve nemlenmesini sağlamasıdır. O nedenle avokado kürünün düzenli olarak kullanılması gerekir. Aksi takdirde istenilen nemlendirme ve temizleme elde edilmez. Cilde bu şekilde kür ile maske uygulanması cilt yüzeyinin esnek ve çok yumuşak olmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu önemli özelliği sayesinde avokado kürü, cilt kuruluğuna bağlı oluşan kırışıklıkları ve yaşlılık görüntülerini ortadan kaldırır. 

Avokado kürünün bu faydalarına ek olarak, yaz aylarında özellikle güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanan yıpranmalara karşı cilt yüzeylerini koruyucu etkisi de vardır. Avokado küründen elde edilen maske sayesinde güneşten etkilen ve yıpranan cilt yüzeyleri yumuşayarak cilt yüzeyindeki deri altına nüfuz ederek UV nin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlar. Kolay yapılacak bir avokado kürü maskesi için gereken tek şey zamandır. Özellikle yıpranmış ve tüm nemini kaybetmiş yoğun cilt lekeleri bulunan kişilerin haftada bir defa kullanarak cilt yüzeylerini yeniden nemlendirip eski haline getirmeleri yeterlidir. Hazırlanan bu avokado kürü maskesi sayesinde cilt yüzeyinize tıpkı hafif bir peeling etkisi yaratan bu maske ciltteki tüm ölü hücreleri arındırarak temiz ve sağlıklı bir cildiniz olmasına olanak sağlar. 

Avokado kürü maskesi hazırlanışı

Cilt için hazırlanacak maske için öncelikle bir adet avokado yeterlidir. Avokadoyu ikiye bölüp çekirdeğini çıkardıktan sonra, kabuğu soyulur ve içi çıkartılır. Bu arada  kabuklarını atmayın çünkü kür için kullanacağız. Avokadonun kabuk kısmının iç tarafını yüzünüzün her yerine sürünüz. Dilerseniz vücudunuzun diğer bölgelerinde de kullanabilirsiniz. Yapacağınız bu sürme işlemi ile cilt yüzeyinin nem dengesini içeriğindeki yağlar ile sağlar ve ölü deriden arındırmış olursunuz. Daha sonra avokado meyvesinin içini bir robot yardımı ile iyice ezdikten sonra ezdiğiniz avokadonun kendisini uygulayabilmek için ortalama beş dakika kadar bekleyiniz. Daha sonra ezdiğiniz avokadoyu boyun bölgesi de içerisine dahil olacak şekilde tüm yüzünüze eşit miktarda uygulayınız. Uygulamanın bitmesi ile avokado kürü cilt yüzeyinde on dakika beklettikten sonra bol ılık su iyice durulayınız. Bu işlemi her banyo bitiminde tekrar etmeniz cildiniz için gereken nem dengesini ve ölü deri arındırmayı sağlayabilirsiniz. Bu arada cildiniz çok kuru ise haftada bir uygulanacak olan bu kürü haftada iki kez tekrar ederek cildinize uygulayabilirsiniz. 

Avokado meyvesi birçok bitki türü ile karıştırılarak da kür yapılmaktadır. Bunların içerisinde yumurta, bal, zencefil ve tarçın gibi ürünlerde bulunmaktadır. Tek başına da yeterli olan avokado kürünü uygulayabilmek için mali açıdan durumu iyi olmayan kişiler için alternatif karışık bitkiler kullanarak yapılan kürler de değerlendirilebilir. Böylelikle bir adet avokadodan birkaç defa kür elde edilebilir. Özellikle cilt yüzeyindeki kuruluk nem derecesi düşüklüğü kırışıklık, yaşlılık belirtileri ve cilt lekeleri için haftada bir kez de ola avokado kürünün kullanılmasında çok fayda vardır. Birçok hazır kozmetik ürününe vereceğiniz parayı sadece avokado alımı yaparak cildiniz için gereken bakımı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Güzellikle kalın. 
]]>
Avokado Krem https://www.avokado.gen.tr/avokado-krem.html Mon, 26 Nov 2018 12:17:31 +0000 Avokado krem genellikle cilt maskesi olarak en çok tercih edilen kremlerden birisidir. Bunun nedeni her cilt tipi için uygun olmasıdır. Avokado kremin en çok kullanılma nedenleri şu şekildedir:Cildi derinlemesine Avokado krem genellikle cilt maskesi olarak en çok tercih edilen kremlerden birisidir. Bunun nedeni her cilt tipi için uygun olmasıdır. Avokado kremin en çok kullanılma nedenleri şu şekildedir:

Cildi derinlemesine nemlendirir: Özellikle kışın cilt soğuktan dolayı çok nem kaybeder ve bu nemi geri kazanmak isteyenlerin en çok tercih ettiği kremlerden biri avokado kremidir. 

Güneş ışınlarına karşı koruma: Avokado krem içeriği sayesinde hem güneş ışınlarından gelen zararlı ışınları yansıtır hem de güneş sonrası cildi yatıştırır. Cilt bronzlaştırma için havuç yağından sonra en çok kullanılan kozmetik ürünüdür.

Yağlanmayı azaltır: Cildiniz çok yağlı ise akne ve sivilceler meydana gelebilir. Avokado krem cildinizdeki yağı düzenleyerek akne ve sivilce oluşumlarına karşı kalkan olur. Bu yüzden ergenlik dönemindeki çocuklarda kullanılması önerilir. Avokado kremin kullanım şekillerinden en çok tercih edileni avokado maskesidir. Kuru ciltler ve normal ciltler için 2 adet avokado maskesi hazırlanışı şu şekildedir.

Normal ciltler için avokado, yeşil çay ve yoğur maskesi: Poşet yeşil çayın poşetinden çıkarın ve ezin yoğurdun üzerinde biriken suyu bir miktar alın ve toz yeşil çayla karıştırın. En son avokado kremi üzerine ekleyin ve iyice karıştırın. Sabunla temizlenmiş ve iyice kurulanmış yüzünüze göz çevresi ve kaşlar dışındaki her tarafa masajla uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. 

Kuru ciltler için avokado, bal ve badem yağı maskesi: 1 tatlı kaşığı kadar bal ve badem yağını avokado kremi ile karıştırın ve isteğe bağlı biraz gül suyu da ekleyebilirsiniz. Karışımı yüzünüzde göz çevresi ve kaş dışındaki alanlara masajla uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın. Cildi nemlendirmesi ile beraber sıkılaştırma için de kullanılan bir maskedir. 

Avokado kremini kozmetik mağazaları ve sanal marketlerden uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Daha doğal olsun istiyorsanız kabuğunu soyup, çekirdeğini çıkardığınız avokadoyu 20 dakika kaynatıp bir blender yardımı ile krem haline getirip kullanabilirsiniz. Daha uzun ömürlü olması için içine avokado yağı, susam yağı veya badem yağı ekleyebilirsiniz. Bunları bulamadığınız durumlarda zeytin yağı da iş görür. buzdolabında saklayabilirsiniz.
]]>
Hamilelikte Avokado https://www.avokado.gen.tr/hamilelikte-avokado.html Tue, 27 Nov 2018 03:50:23 +0000 Hamilelikte Avokado, rahatlıkla yenilebilir. Avokadonun kabuğu yeşildir, yenen kısımları ise beyazdır. Avokado iri çekirdekli bir meyvedir. Avokado toplandıktan sonrasında tam olgunluğa ulaşır. Lezzetini ve tadını anlamak için Hamilelikte Avokado, rahatlıkla yenilebilir. Avokadonun kabuğu yeşildir, yenen kısımları ise beyazdır. Avokado iri çekirdekli bir meyvedir. Avokado toplandıktan sonrasında tam olgunluğa ulaşır. Lezzetini ve tadını anlamak için olgunlaşmasını beklemeniz gerekir. Bunun için de hemen tüketmek için alıyorsanız yumuşak olanını seçmenizi tavsiye ederim. Ayrıyetten de seçerken derisinin parlak ve kaygan olmasına ve avokadoyu salladığınızda çekirdeğinin sesinin gelmesine dikkat etmeniz gerekir. Eğer birkaç gün sonra tüketecekseniz, Avokadonun sert olanını seçmeniz gerekmektedir. 

Avokadonun hem hamilelikte, hem de normal zamanlarda faydaları da bulunmaktadır. Mesela; kabızlığa karşı etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri bulunur. İçermekte olduğu doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önlerken, kalp ve damar rahatsızlıkları için de en güzel doğal ilaçtır. Avokado, vücudumuzda toksik maddeleri etkisiz hale getirip, yaşlılığa yol açmakta olan zararlı kötü maddeleri de yok eder. Dolayısı ile yaşlanma sürecini yavaşlatarak hastalıkları önlemek için önemli bir rol oynayan meyvedir. İçerisinde bulunan protein, mineral ve vitaminler küçük çocukların ve hamile kadınların dengeli ve sağlıklı olarak beslenmelerinde çok gerekli olan maddelerdendir. Avokado, insan vücudunun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak dan görev yapmaktadır. 

Hamilelikte Avokado, Bu dönemde avokado, hem anne hemde bebekler için faydalı bir meyvedir. Avokado lezzetli bir meyve olmasıyla birlikte özellikle folik asit ve kalp dostu yağlar içermesinden dolayı oldukça kıymetli bir meyvedir. Avokado meyvesi bütün meyveler içinde folik asit düzeyi zengin olanlardan bir tanesidir. Yarım kase miktarı kadar avokado 45 mikrogram kadar folik asit içermektedir. Bilinmiş üzere folik asit hamilelikteki beslenme sürecinde oldukça önemli bir vitamin kaynağıdır. Özellikle de hamilelik zamanının ilk 3 ayında kritik düzeyde önemli yeri vardır. Zira anne karnındaki olan bebeğin sinir sisteminin gelişmesi (beyin ve omurilik vb.) için folik asit vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Folik asit bebeğin doğum kusurları tehlikesini düşürmektedir. Folik asit yardımcı vitaminlerle alınabildiği üzere, bunun yanı sıra folik asit içermekte olan besinlere de ağırlık verilmelidir. Bu manada Avokado hamile bayanlar için folik asit gereksinimini karşılamak için önemli bir meyvedir. 

Avokado meyvesi hamileliğin ilk üç ayında hem de hamileliğin öncesinde 1- 2 ay vücuda folik asit almak önem taşımaktadır. Günlük 0,4 miligram folik asit alınması öneriliyor. Bu değerli ve kıymetli vitamini Avokado gibi folik asit zengini olan meyvelerden alarak mümkün olur. Hamilelik sürecinde gebe bayanların enerji oranları da düşük olabilir. Avokadonun bir diğer faydası da enerji veren bir meyve olmasıdır. Vücudu daha enerjik halde hissettirir. Onun içinde bu bilgilere dayanarak güvenle hem kendiniz hemde karnınızdaki bebeğiniz için sağlıklı olan bu Avokado meyvesini tüketebilirsiniz. Lakin yine de yemeden önce ilk olarak doktorunuza sormanızı da öneririm. 
]]>
Avokado Çorbası https://www.avokado.gen.tr/avokado-corbasi.html Tue, 27 Nov 2018 18:47:04 +0000 Avokado Çorbası, Avokado çorbası, kışın soğuk günlerinde isteyerek tüketilebilecek bir çorbadır. Avokado çorbasının, içerisinde zengin vitamin ve mineraller yer almaktadır. Avokado çorbası, kalp ve damar sağlığını koru Avokado Çorbası, Avokado çorbası, kışın soğuk günlerinde isteyerek tüketilebilecek bir çorbadır. Avokado çorbasının, içerisinde zengin vitamin ve mineraller yer almaktadır. Avokado çorbası, kalp ve damar sağlığını korumak için herkesin tüketmesi gereken bir çorbadır. Avokado çorbasının, damarların tıkanmasını ve daralmasının önleyici etkisi vardır. Ayrıca avokado çorbası kandaki kolesterolü de düşürmektedir. Avokado çorbası tüketen kişilerde kabızlık olmaz. Avokado çorbası, bağışıklık sistemini güçlendirir. Avokado çorbası vücuttaki toksik maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Avokado çorbası, yaşlanma sürecini geciktirir. Avokado çorbası, içerisinde bulunan protein, vitamin ve mineraller sayesinde dengeli ve sağlıklı bir beslenme olmasını sağlar. Avokado çorbası, vücudumuzdaki Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasını düzenler.

Avokado Çorbasının Malzemeleri
 • Bir adet büyük avakado, 
 • İki su bardağı et suyu, 
 • Bir su bardağı süt, 
 • Bir çorba kaşığı tereyağı, 
 • Bir çorba kaşığı un,
Avokado Çorbasının Üzeri İçin
 • Bir çorba kaşığı tereyağı, 
 • Kırmızı biber,
 • Karabiber,  
 • Bir diş sarımsak, 
 • Dereotu,
Avakado Çorbası Hazırlanışı

Avokadoyu yıkayalım. Daha sonra avakadonun kabuklarını soyalım. Soyduğumuz avokadanun çekirdeklerini çıkartıp blendırla ezelim. Ezerken içerisine bir su bardağı sütü ilave edilim. Böylece daha kolay ezilmesini sağlamış oluruz. Bir kaşık tereyağını tencereye koyup üzerine bir çorba kaşığı unu ekleyip kavuralım. Sütlü avakado ezmesini tencerenin içerisine katıp üzerine suyu katıyoruz. Böylece karışımı iyice karıştırarak özleştiriyoruz. Özleştirdiğimiz karışımı tekrardan blendırdan geçirip ocağın altını yakıyoruz. Çorbanın koyuluk durumuna göre ekstradan su ilave edebiliriz. Çorba tencerede kaynarken ayrı bir tavada tereyağını eritip üzerine kırmızı biber, karabiber katıyoruz. Ayrıca bir diş sarımsağı da ezerek koyuyoruz. Sosumuzu da bu şekilde hazırladıktan sonra kaynayan çorbanın üzerine sosumuzu döküyoruz. Küçük küçük doğradığımız dereotunu da çorbanın üzerine ekliyoruz. Avokadolu çorbamız hazır. Servis edebiliriz. Afiyet olsun.
]]>
Avokado Bebek https://www.avokado.gen.tr/avokado-bebek.html Wed, 28 Nov 2018 01:56:25 +0000 Avokado Bebek, Bebeğiniz için yarım avokado içi rendelenip çatalla ezmek suretiyle bebeğinize yedirelirsiniz. İşte bu kadar kolay,  ayrıca pişirmeye, suyunu sıkmaya gerek bile yok. Zaten yağlı bir meyve krem gibi bir yapı Avokado Bebek, Bebeğiniz için yarım avokado içi rendelenip çatalla ezmek suretiyle bebeğinize yedirelirsiniz. İşte bu kadar kolay,  ayrıca pişirmeye, suyunu sıkmaya gerek bile yok. Zaten yağlı bir meyve krem gibi bir yapısı olduğundan bebekler çok kolay yutabilirler. Ayrıca avokadoyu bebeğinize tek başına sunmak yerine şeftali muz elma armut püresi karıştırılabilir, veya yoğurt, ve devamlılık sütü ilave edebilirsiniz avokadoyu bebeğinize hiç bir şey katmadan sade olarak da yedirebilirsiniz.

Avokado Bebeklere Faydaları neler

Tropikal bir meyve olan avokado, bir biftekten çok daha kaloridir. Doğal olarak yetiştiği bölgelerde, içerdiği de yağ miktarı fazla olması nedeniyle, fakirlerin tereyağı olarak biliniyormuş.

Tüm meyveler arasında belki de en çok yağ içeren bir meyve olmasına rağmen, içerdiği yağ asitleri, doymamış yağ asitleri olmasından dolayı kolesterol seviyesini arttırmıyor, üstelik de kolesterolü azaltıyor.  Bu içerdiği zengin yağ asidi içeriği de bebeğin sinfırın sisteme,zekası ve beyin gelişimi için çok gereklidir. İçerdiği vitamin ve mineraller bakımından ise: C, E, K, B6, niasin, folik asit, riboflavin, pantotenik asit ve  potasyum gibi vitaminler taşır.

Bu harika, besin değeri yüksek avokado meyvesi ne yazık ki ülkemizde pek alışılmış bir meyve değildir. Avokadoyu bebeklere olgunlaşmış olan meyveyi çatalla ezerek hiç başka bir işlem  uygulamadan bebeğimize rahatlıkla yedirebiliriz. 1 yaşından daha büyük çocuklara  içine bal veya ceviz karıştırarak  verilebilir. Örneğin avokado ezmesini fındık ezmesi gibi kahvaltıda ekmeğin üzerine sürüp bebeğimize yedirebiliriz. Akademik başarılara çok katkısı olduğu söylenmektedir. 

Burada 4 gün kuralını unutmayın. Bebeğe farklı bir besin verdiğiniz zaman mutlaka 4 gün boyunca yeni bir besin vermeyin çünkü alerji yapıp yapmadığını kontrol etmeniz gerekir. Her besin gibi Avokadonun da alerji yapma ihtimali olduğu için dikkatli ve takipte olmak gerekir. Bebeğinizin beslenmesini her zaman çocuk doktoru kontrolünde yapmayı unutmayın. 

]]>
Avokado Çeşitleri https://www.avokado.gen.tr/avokado-cesitleri.html Wed, 28 Nov 2018 13:11:21 +0000 Avokado Çeşitleri, Enerji verici özelliği ile akıllarda yer eden avokado meyvesinin ana vatanı Meksika'dır. Tropik iklim kuşağında yetişen avokadonun rengi çoğunlukla yeşil olmakla birlikte kırmızı ve pembeye yakın renk Avokado Çeşitleri, Enerji verici özelliği ile akıllarda yer eden avokado meyvesinin ana vatanı Meksika'dır. Tropik iklim kuşağında yetişen avokadonun rengi çoğunlukla yeşil olmakla birlikte kırmızı ve pembeye yakın renklerde yetişmektedir. Etli kısmı sarı ve bal renginde olan meyve çoğunlukla ekvator kuşağında yetiştirilir. Ülkemizde Antalya-Mersin arasında tüm Akdeniz kıyısında yetişebilmekte, istisna olarak ülkemizin kuzeyinde don olmayan Rize ilinde yetiştirilmektedir. Avokado çok besleyici bir meyvedir. Taze olarak tüketilir, salatalarda ve bal ile karıştırılarak tüketilebilir. Avokado yetiştiriciliği günümüzde ekonomik bir değer kazandığından çeşitlerinde de önemli miktarda artış olmuştur.

Avokado çeşitleri nelerdir

Bacon; açık sarı rengiyle lifli krem şeklindedir, çekirdeği orta büyüklükte olup yüzde 15 yağ, yüzde 25 lezzetli kuru meyve içeriğine sahiptir. Hasat mevsimi kasım ve ocak ayları olarak tespit edilen meyve, her yıl aynı aylarda tutarlı olarak meyvesini verir. Bacon çeşidi hasat edildiğinde sert armut şeklinde olsa da hasattan sonra yavaş yavaş yumuşamaya başladığından nakil işlemlerinde gerekli özenin gösterilmesi gerekir. Yaprakları anason kokusuna sahip bu tür uzun avokado ağaçlarında yetişmektedir. Bacon üretim aşamasında soğuğa en dayanıklı türdür. Fidanları toprağa dikildikten dört sene sonra meyve vermektedir. Meyvenin şekli yumurtaya benzer, ağırlığı 150-500 gr. arasında değişir. Meyvenin kabuğu yeşil, pürüzsüz ve ince olup, kesici ile soyulması kolaydır.

Zutano; Meyvenin rengi yeşil sarımsı, yüzeyi pürüzsüzdür. Eksi 3 derece soğuğa dayanıklı bir yapısı vardır. 200-400 gram arası ağırlığında armut yada yumurta görünümündedir. Zutano fidanların toprağa dikildikten iki üç yıl sonra meyve vermektedir. Ağacı uzun boylu dikine büyümektedir. Hasat işlemlerine kasımda başlanır, aralık ayına kadar devam eder. Zutano olgunlaştığında hasat zamanı iyi takip edilmeli zira hasat zamanı geçer ise olgunlaşan meyveler yere düşmektedir. Etli kısmı açık sarı ve lifli krem şeklinde olup çekirdeği meyvenin iriliğine göre değişmektedir. Meyve içeriği yüzde 15-18 yağ içermekte olup, yüzde 23-25 arasında orta derecede lezzete sahip meyve içeriğinden oluşur.

Ettinger, Avokado ağacı üzerinde kuvvetli bir dal üzerinde büyüyen meyvelerin eti sarı renkli krem şeklindedir. Yağ oranı %16 olan meyvenin kuru meyve içeriği %28'tir. Çekirdeği geniş ve ortada olup, çok lezzetli bir meyvedir.
]]>
Avokado Çiçeği https://www.avokado.gen.tr/avokado-cicegi.html Thu, 29 Nov 2018 03:24:29 +0000 Avokado çiçeği: Avokado çeşitleri çiçeklerindeki erkek ve dişi organların ayrı zamanlarda olgunluğa erişmeleri yüzünden, kendisine ancak, kısmen verimlidir. Bu sebepten dolayı uzun bir büyüme dönemi geçiren bu ağaçların Avokado çiçeği: Avokado çeşitleri çiçeklerindeki erkek ve dişi organların ayrı zamanlarda olgunluğa erişmeleri yüzünden, kendisine ancak, kısmen verimlidir. Bu sebepten dolayı uzun bir büyüme dönemi geçiren bu ağaçların ve meyvesinin büyümesini zorlu hale getirir. Kültür türlerinin pek çoğu tohumla büyütülen ağacın üzerine yapılan aşı ile çoğaltılır. Zira bu değişimleri en aza indirdiği gibi meyve veriminin de korunmasını sağlar. Modern yetiştirme programlarında izolasyon ile rastgele çapraz polenleme konusunu en aza indirerek yeni türler yaratılır. Avokado çiçekleri hem dişi, hem erkek organa sahip olmalarına rağmen bu organlar aynı anda görev yapmazlar. Çiçekler iki eşeyli bir açılma şekli gösterir. Her çiçek ilk açıldığı zaman dişi safhadadır. Bu aşamada dişi organ başka çiçeklerden gelen çiçek tozlarını kabul eder.Fakat erkek organlar çiçek tozu vermezler. Bu aşamaya “Dişi Safha” adı verilir. Daha sonra çiçek kapanır,bütün gece kapalı kalır, ertesi gün aynı çiçek yeniden açılır. Bu defa ise erkek organlar çiçek tozu verirken, dişi organ artık çiçek tozlarını kabul edici değildir. Dişicik tepesi, kararma ve kurumaya başlamış olabilir. Bu aşamaya da “Erkek Safha” adı verilir.Çiçeklerin bu evreleri bilimsel açıdan “Senkronoiz Dikogami” olarak adlandırılır. Yani erkek ve dişi organların olgunluğa erişmesi farklı zamanda ama günün hep aynı saatlerinde meydana gelir.

Avokado çiçeği: Avokado çiçek tipi açısından A ve B tipi olarak 2 gruba ayrılır. A tipi çeşitlerde çiçek ilk günün sabahı dişi safhada, ertesi gün, gündüz geç saatlerde veya öğleden sonra erkek safhaya geçer. B tipi çeşitlerinde ise çiçek birinci gün öğleden sonra dişi safhada, gece kapanıp ertesi sabah erkek safhadadır. Çiçeklerin bu durumuna göre kültür türleri şu şekilde sınıflandırılmaktadır.
 • A tipi kültür türleri: Gwen,Hass, Pinkerton, Lamb Hass, Reed. 
 • B tipi kültür türleri;Sharwil, Fuerte, Zutano, Ettinger,Walter Hole, Bacon, Sir Prize.
 Avokado çiçeğinin bu iki eşeyli açılma şeklinden dolayı iyi bir meyve tutumu ve yüksek verim alabilmek için A ve B tipi çeşitler birlikte aynı bahçeye dikilmelidir. Fakat aynı tipteki kültür türleri arasından bazıları gün ve saat farkı ile de olsa farklı zamanlarda çiçek açtıklarından belli ölçüde birbirlerini tozlama imkanı da bulabilmektedirler. Belli Hass, gibi kültür türleri düzensiz verim sebebi ile belli yıllarda iyi ürün verir. Avokado ağaçlarının pek tolere edemedikleri bir durum olan soğuk havalardan kaynaklı düşük ürün verme hali ağaçların bir sonraki yıl için daha çok ürün vermesine sebep olur. Bazı yıllar ise çevresel koşullar tohumsuz (çekirdeksiz) avokado meyvelerinin meydana gelmesine neden olabilir. 
]]>
Avokado Püresi https://www.avokado.gen.tr/avokado-puresi.html Thu, 29 Nov 2018 04:41:32 +0000 Avokado püresi: Enerji değeri yüksek bir meyvedir avokado. A, E ve B grubu vitamini açısından zengindir. Yağ ve protein açısından önemli bir yere sahiptir. Potasyum mineralini barındırır. Avokado bağışıklık sistemini güçle Avokado püresi: Enerji değeri yüksek bir meyvedir avokado. A, E ve B grubu vitamini açısından zengindir. Yağ ve protein açısından önemli bir yere sahiptir. Potasyum mineralini barındırır. Avokado bağışıklık sistemini güçlendirir ve kabızlığı önler. Cildin yenilenmesine yardımcı olur ve yaraların iyileşmesini sağlar. Kalp hastalığı ve damar hastalıklarına karşı etkilidir. Kanser oluşumunu engeller. Kolesterolü olan bir bireyin kolesterolünün yükselmesini önler. Bu nedenden dolayı doğal bir ilaçtır. Yaşlılığa yol açan zararlı maddeleri önleyerek yaşlanma sürecini yavaşlatır. Hamile kadınlar ve çocuklar için çok yararlıdır. Lezzetli olması için tam olarak olgunlaşmış olması gerekmektedir. Yumuşak olan avokado olgunlaşmış ve lezzetli demektir. Akdeniz ikliminde yetişen bir meyvedir. Nemlendirici bir özelliğe sahip olduğu için sedef ve egzema sorunlarına iyi gelmektedir. Demir çok olduğundan kansızlığa iyi gelir. Meyve olarak yenmesinin dışında salata ve yemeklerde de çok fazla kullanılmaktadır. Avokado yaprağı ise, böbrek taşlarını düşürmeye yardımcıdır. Böbrek sancısı çeken bir birey kurutulmuş avokado yaprağını kaynatıp içtikten sonra sancısının azaldığı görülmektedir. Avokadodan hazırlanmış olan maskeler cildi güzelleştirir ve ferahlık verir. Güneş koruyucu kremlerin geneli avokado yağından yapılmaktadır. Çünkü zararlı güneş ışınlarından koruma özelliği vardır. Cildi rahatlatır. Yüz, göz, cilt maskelerinde avokadonun önemli bir yeri vardır. Avokado tüketileceği zaman kararmaması için limonlu suda bekletilebilir. Yemeklerde ise en çok tavuğa yakışır.

Avokado püresi tarifi malzemeleri:
 • 1 adet olgunlaşmış avokado
 • 1 tatlı kaşığı buğday ruşeymi
 • İsteğe göre limon
 • 3 kaşık yoğurt
Avokado püresi tarifi hazırlanış şekli: İlk olarak avokadonun çekirdeği çıkarılır. Avokado soyulur ve soyulduktan sonra iyice ezilir. İçerisine yoğurt ve buğday ruşeymi eklenir. İyice karıştırılır. İsteğe göre bir kaç damla limon damlatılabilir. Arzuya göre istenilen miktarda tuz atılır.
]]>
Rüyada Avokado Yemek https://www.avokado.gen.tr/ruyada-avokado-yemek.html Thu, 29 Nov 2018 23:06:11 +0000 Rüyada avokado yemek, rüya bilinç altına yerleşen duygu ve düşüncelerin  yanı sıra rüya sahibine işaret olarak gösterilen en iyi seçim yoludur. Tüm insanlar en az iki dakika en fazla ise sekiz dakika arasında rüya görür.   Rüyada avokado yemek, rüya bilinç altına yerleşen duygu ve düşüncelerin  yanı sıra rüya sahibine işaret olarak gösterilen en iyi seçim yoludur. Tüm insanlar en az iki dakika en fazla ise sekiz dakika arasında rüya görür.  Bilinç altındaki olayların dışında kişinin bulunduğu psikoloji göreceği rüyayı etkiler. Rüyada avokado yemek, çok hayırlı ve güzel bir rüyadır. Böyle bir rüya ile uyanan kişi, hayatında olacak mutluluk ve değişimin en iyi işareti olduğunu rüya alimcileri tarafından belirtilmiştir. Rüyada avokado yemek, hayata dair artacak olan heyecan habercisidir. Rüya sahibinin hareketli bir döneme girerek, koşuşturma içerisinde geçecek zamanlar ve günler olduğunu işaret eden bu rüya mutluluğu da beraberinde getirecektir.

Rüyada avokado yemek, rüya sahibinin parasal anlamda artış olarak rahatlama dönemine gireceğini işaret eder. Rüyada avokado yemek, tüm sıkıntı ve kötü günlerin unutulup hatırlanmaması gerektiğinin habercisidir. Rüya sahibinin hayata dair pişmanlık yaşamaması gerektiğini ifade eden bu rüya güzel bir başlangıç yaşanmasına sebep olacaktır. Rüyada avokado yemek, rüya sahibinin kendi ve hayatı için yapılacak olan değişim olduğunu ifade eder. Böyle bir rüya görmek, rüya sahibinin temiz, iyi niyetli ve ilahi duygularının yüksek olduğunu ortaya koyar. Rüyada avokado yemek, aile içerisinde olacak miras anlamına gelir.

Rüyada avokado yemek, rüya sahibinin geçmişte yaşayıp unutamadığı bir aşk hayatının olduğunu ifade eder. Rüya sahibinin aklından hala o kişiyi unutamadığı ve o kişi ile görüşmek istediğini ifade eden bu rüya hiç olmadık bir yerde rüya sahibi ve eski aşkı ile karşılaşma durumu olacağının habercisidir. Rüyada avokado yemek, hayırlı ve güzel günlerin, temiz duyguların ve saflığın habercisidir. Görülen rüyalarda, kişilerin medeni hali, ekonomik durum ve sağlık durumları son derece önemlidir. Rüya yorumuna kişilerin bu özel durumu oldukça büyük bir etki sağlar. Rüya yorumcusu ve rüya alimcilerinin güler yüzlü, pozitif enerjili olmasına dikkat ederek görülen rüyaların yorumlanması gerekir.

Rüyada avokado yediğini gören kişi ne yapmalıdır, öncelikle böylesine hayırlı ve güzel bir rüya için Allah'a bol bol dua edip, şükür edilmesi gerekir. Rüya sahibinin şükür namazı kılıp, kendisi için hayırlı olanı dilemesi gerekir. Rüyanın olumlu gelişmeleri için, rüya anlatımı çeşme başında anlatıp, el ve yüzü üç defa yıkamak gerekir.
]]>
Avokado Kalori https://www.avokado.gen.tr/avokado-kalori.html Fri, 30 Nov 2018 11:41:59 +0000 Avokado  Kalori; yağlı bir meyveye sahip  olan  avokado, meyvelerini sonbaharda vermektedir. Defnegiller’den olan bu meyvenin anayurdu Orta Amerika dır. Ülkemizde Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde yet Avokado  Kalori; yağlı bir meyveye sahip  olan  avokado, meyvelerini sonbaharda vermektedir. Defnegiller’den olan bu meyvenin anayurdu Orta Amerika dır. Ülkemizde Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde yetiştirilmekte, genellikle yayvan, bazen dikine gelişen, her zaman yeşil (yapraklarını dökmeyen) kalan avokado ağacı, 6-20 m. kadar uzayabilmektedir. Koyu yeşil renkleri, derimsi yapısı, oval, eliptik ya da mızrağımsı biçimli bol sayıda yaprağı olan gösterişli bir taca sahip bir ağaçtır. Yeşil, sarımtırak renkli küçük çiçekleri, salkımlar halinde ağacın çeşitlerine göre sonbahardan yaz başlarına kadar olan dönemde açmaktadır.  Genellik ile meze olarak yenilen salatalar ile bazı yemeklere katılan bu meyvelerin tatlısı ve reçelleri de yapılmaktadır. Ayrıca kozmetik ve ilaç endüstrilerinde kullanılmaktadır.

Avokado Kalori
Avokado  kalori, avokado meyvesi doymamış yağ asidi oranı bakımından oldukça yüksek bir meyvedir. Yağ koletrolünü düşürücü bir etkiye sahip olan avokado lif açısından çok zengindir. Vitamin bakımından da içerisinde B, D, E, H ve K vitaminlerinin yanı sıra lesitin, histidin, fitosterol, klorofil ve protein de içermektedir. Zayıflamak isteyenlerin diyet listesinden eksik etmediği avokadoyu diyetisyenler meyve olarak değilde yemek ve salata olarak tüketilmesi gerektiğini söylemektedirler. Avokado kalori olarak 100 gramında 217 kcal kadardır.
]]>
Avokado Sos https://www.avokado.gen.tr/avokado-sos.html Fri, 30 Nov 2018 20:26:11 +0000 Avokado sos, avokadonun ham hali insanın ağzından buruk ve pes hoş olmayan bir tat bırakır. Olgun hali de genel geçer damak tadına pek uymadığı için garipsenir. Avokado genel de lüks bir yiyecek türüdür. Zengin meyhaneleri Avokado sos, avokadonun ham hali insanın ağzından buruk ve pes hoş olmayan bir tat bırakır. Olgun hali de genel geçer damak tadına pek uymadığı için garipsenir. Avokado genel de lüks bir yiyecek türüdür. Zengin meyhanelerin de usta aşçıların ellerin de sos eşliğin de eşsiz lezzetlere dönüşüyor. Neden avokado zengin meyvesi olarak biliniyor insanlar genelde pahalı ya da nasıl hazırlanacağını bilmiyorlar. Avokadonun içinde çok besin kaynağı bulunuyor. Ufak çocukların gelişimine de katkı sağlıyor. Avokado ana vatanı olarak Orta Amerika olan bir meyve, oralarda timsah armudu olarak da bilinir. 1970 yılından bu yana ülkemizde de üretimi yapılıyor. Antalya ve Bodrum pazarlarında tene hesabı ile satılıyor. 

Guacamole sos var ama en bilineni  her insanın kendi zevkine göredir. 3 adet avokado, 1 adet orta boy domates, 1 adet küçük boy soğan kırmızı soğan olursa daha iyi olur, 1 adet  sivri biberi ya da köy biberi, 1 diş sarımsak, 3 yemek kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı tuz, karabiber isteğe göre, 2 yemek kaşığı ince kıyılmış kişniş ya da maydanoz, 2 yemek kaşığı zeytinyağı malzemelerini hazırlarsanız kendi sosunuzu kendiniz yaparsınız. Avokadoyu bıçakta iki parçaya bölün, çekirdeğini çıkartıp içini kabuğa zarar vermeden bıçak yardımıyla doğrayın ve bir kaşık ile derin kaseye alın. Soğanı ince ince yemeklik kıyın, sarımsağı ezin ve soğanla birlikte kaseye aktarın. Domatesin çekirdeklerini çıkartmadan küçük küçük doğrayın, biberin çekirdeklerini çıkarın ve aynı şekilde ufak ufak kıyın. doğradığınız tüm malzemeyi kaseye alın.Avokado Sos Tuz, karabiber, limon suyu, kıyılmış maydanoz olursa kişniş daha iyi olur ve zeytin yağını kaseye aktarın ve iyice karıştırarak servise hazır hale getire bilirsiniz. Bir çok insan avokadonun lezzetsiz yada tatsız olduğunu düşüne bilir. Fakat yanlış ellerde avokadoya tat veremedikleri için güzel olmuyor. Avokadoyu vermiş olduğumuz tarifle eşsiz lezzetlere dönüştüre bilirsiniz.Avokadoyu hazırlamak hiçte zor değil yeter ki verilen tarifi eksiksiz yapın. Avokadonun ne kadar lezzetli olduğunu sizde göreceksiniz. Afiyet olsun...
]]>
Rüyada Avokado https://www.avokado.gen.tr/ruyada-avokado.html Sat, 01 Dec 2018 19:13:32 +0000 Rüyada avokado, görülmesi, çok güzeldir ve mutlu olmak getirecek gelişmeler yaşamaya, özlem son vermeye başka bir deyişle hasret gidermeye, bol muhabbette olmaya, eğlenceli ve huzurlu kalmaya deyim edilir. Bazen gurbetten d Rüyada avokado, görülmesi, çok güzeldir ve mutlu olmak getirecek gelişmeler yaşamaya, özlem son vermeye başka bir deyişle hasret gidermeye, bol muhabbette olmaya, eğlenceli ve huzurlu kalmaya deyim edilir. Bazen gurbetten dönen bir kişinin varlığına işaret ederken bazen de gurbetten dönen bireyin rüyayı gören kişinin bizzat olunacağına delil sayılır. Her vaziyette da hayırlara alamet sayılır ve sürpriz gelişmelere, bireyin hem bir çok şaşıracağı hem bir de çok hoşnut olacağı vakalar yaşayacağı manasına gelmektedir.

Rüyada avokado görülmesi ekstrem sporlarla uğraşmak ve yaşama işaret eden bütün heyecanları tatmak yerine hedefler kesinleştirmek manasına gelmektedir. Rüya sahibinin sıra harici bir yaşama sahip meydana geldiğini işaret eden rüya, vakit zaman ayakları yere basmayan hayaller kurulduğuna fakat tekrardan de bireyin bu hayalleri hakikat kılabilmek yerine bütün cesaretini gösterip harekete geçeceğine yorulur. Serisinin yapamazsın dediği veya kişiye inanmadığı bir projede veya işte muvaffakiyet sağlayarak herkesi utandırmak, hayrete düşürmek biçimde de deyim edilen rüya, sağlık bakımından da çok zinde olunduğunun, yaşamın her hatıranın tadını ortaya çıkarmak amaçlı çaba sarf edildiğinin de tabiridir. Avokado gören bireyin dayanıklılığı artacak, vakalar karşısındaki duruşu sağlamlaşacak demektir.
 
Rüyasında avakoda yiyen de güzelliklerle karşılaşmaya ve heyecandan ayakların yerden kesilmesine işaret eder. Rüya sahibinin hayaliye yatıp kalktığı ve bizzat kendisine özel ve kocaman vaziyette olan o bugünü yaşama talihine nail olunacağına ve bu sayede çoğalış olmasa bile gözünün hiçbir zaman arkada kalmayacağına delil sayılır. Hayra alamet meydana geldiği benzeri sağlık meselelerini yenmek ve önceden ek olarak iyi bir moralle işlerin başına geçmek demektir. Rüya sahibinin bazı aksilikler sebebinden veya içinde bulunduğu bir hastalığı sebebi ile ara verdiği işine dönüşünün harika olunacağına, öncekinden çok ek olarak motive olmuş olarak davranış edeceğine, bekarlar amaçlı dünya arkadaşlarını ve ruhi şeklinde oldukça iyi bir ahenk yakalayacakları bir ilişkiye başlayacaklarına da yorulur.

Rüyada Avokado
Rüyada Avokado Almak 
Kendine ölçüt sunmak ve eskisi benzeri kişilerin yaşamına müdahale etmesinin önüne geçmek anlamlarını taşır. Alınacak yepyeni kararlara, girilecek işbirliklerine ve yöntemlere düşmeye de yorumlanan rüya, bireyin bir önceki hayatından hemen hemen tamamı ile çeşitli bir hayat şekli oluşturacağına kafasına koyduğu her şeyi yapacak denli kuvvetli hissedeceğine alamet sayılır.
 
Rüyada avokado ağacı görülmesi, destek alarak gözlediği hayra, mağlubiyetten sonra kavuştuğu kocaman güce, sıkıntıyla beklediği onura, uğraşarak kavuştuğu toplanmış paraya biçimde deyim edilir. Kişinin görmüş meydana geldiği rüya: avokado ağacı görülmesi, zorlukların sonrasında ümit ettiği mutluluğa, yakın zamanda duyulacak hoşnut edici havadis öğrenmeye, ümitsizlikten sonra hasret duyduğu iyiliğe, zorlukların sonrasında ümit ettiği dik mertebeye, ümitsizlikten sonra gözlediği nimete, zorluklarları aşarak gözlediği zafere biçimde deyim edilir.
 
Rüyada avokado ağacı görülmesi ne anlama gelmektedir: Bir Takım vaziyetlerde de zorla eriştiği mevkiye, zorlukları aşarak ümit ettiği güce, malın kazançlı meydana gelmesine, zorlukların sonrasında aradığı toplanmış mala, uzunca bir bekleyişin bitiminde doğruluk edilen şöhrete, başarısızlıktan sonra aradığı müjde manasındadır. 
 
Rüyada avokado alma,  Rüya tabircisi nablusiye yönelik ise, cefa çektikten sonra hayalini kurduğu paraya, para bazlı yükü yer alan tanımadığı bir kişiden uzak durulacağına  deyim olunur.

Rüyada Avokado Görmenin Ruhsal Yorumu 
Aşırı yararcı bir dünya görüşüne sahip vaziyette olan rüyayı gören kişinin, içinde bulunduğu her vakası kendisi]]> Avokado Yağı https://www.avokado.gen.tr/avokado-yagi.html Sat, 01 Dec 2018 20:34:31 +0000 Avokado yağı, tüm dünyada yaygın bir şekilde sağlık ve cilt sağlığı için kullanılmaktadır. Armuda benzeyen meyve Meksika, Guam ve Orta Amerika'ya özgü bir meyve türüdür. Doğal bir besin kaynağı olan avokado Avokado yağı, tüm dünyada yaygın bir şekilde sağlık ve cilt sağlığı için kullanılmaktadır. Armuda benzeyen meyve Meksika, Guam ve Orta Amerika'ya özgü bir meyve türüdür. Doğal bir besin kaynağı olan avokado yetişkinler kadar çocukların beslenmesinde de önemlidir. İçeriğinde bakır, demir, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi minerallerin yanı sıra A, B, C ve E vitamini bakımından da iyi bir kaynaktır.

Piyasadan kolaylıkla temin edilebilecek avokado yağları cilt, saç ve genel sağlık için kullanılabilir. Ürün ne kadar doğal olursa faydası o denli fazla olur. Genellikle taşıyıcı bir yağ olarak kullanılan avokado yağı, saf olarak seyreltilmeden kullanılabilir. Ancak hassas ciltlerde tahrişe neden olabileceğinden saf zeytinyağı ya da badem yağı ile inceltilerek kullanılması daha güvenlidir.

Avokado yalnızca güzellik anlamında değil genel sağlı adına da kullanılabilir. Sağlık açısından faydalarından yararlanmak için kozmetik amaçlı olanları değil yemeklik olarak satılan avokado yağları tercih edilmelidir.

Avokado Yağı Faydaları

Cilt Sağlığı: Avokado yağının cildi yenileyici özelliği vardır. İçeriğinde yer alan vitaminler sayesinde hücrelerin yenilenmesini kolaylaştırır. A ve E vitaminin iltihap önleyici ve antibakteriyel etkisi bulunmaktadır. Bu vitaminler ciltte oluşan yara ve kesiklerin iyileşme sürecini kısaltır. Akne, deri iltihabı ve yara izlerine karşı kullanılabilir. Ayrıca güneşe karşı koruyucu etkisi de bulunmaktadır. Avokado yağı düzenli kullanıldığında ciltte oluşan kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri kontrol altına alınabilir.

Cildi Nemlendirir: Avokado yağı kozmetik ürünlerin içerisinde nemlendirici etkisi ile kullanılmaktadır. Cildi nemlendiren, besleyen ve yaşlanmaya karşı koruyan etkisi vardır. Doğal bir nemlendirici olarak gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Cilde derinlemesine nüfus ederek özellikle kuru cilt bakımında yardımcı olur.

Avokado Yağı

Cilt Hastalıklarına Karşı İyi Gelir: Ciltte meydana gelen egzama gibi kaşıntılı hastalıklara karşı avokado yağı kullanılabilir. Ciltte oluşan kaşıntı ve kuruluğu giderici etki sağlar. Bu tür rahatsızlıklar için avokado yağı zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılabileceği gibi, lavanta ve yasemin yağları ile de karıştırılabilir. Bu sayede hoş bir koku sağlanarak, aynı zamanda cilt bakımı sağlanabilir.

Göz Altı Sorunları: Avokado yağı göz altında oluşan şişlik, morarma gibi sorunlara karşı da kullanılabilir. Günlük doğal bir reçete olarak düzenli kullanıldığında ciltte kızarıklık oluşmasını önler ve göz çevresini koruyucu etki sağlar. Göz çevresinin esnekliğini arttırır ve bölgede oluşabilecek kırışıklıkları önler.

Saç Bakımı: Avokado yağı saç bakımı için de kullanılabilecek mükemmel bir üründür. Saçların nemini arttırarak, saç köklerini güçlendirir. Saçların daha hoş, dolgun ve yumuşak bir görünüm kazanmasını sağlar. Kuruluk ve yıpranmaya bağlı gelişen dökülmeleri önler, saç uçlarında kırık oluşumuna izin vermez.

Kalp Ve Damar Sağlığı: Avokado yağı kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahip olan avokado yağı, kolesterolü kontrol altında tutar. Vücutta iltihap, kolesterol, hipertansiyon, artrit romatizma, depresyon gibi sorunları en aza indirir. Damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltır. Kan akışını hızlandırır ve vücudu serbest radikallere karşı korur.

Kansere Karşı İyi Gelir: Avokado yağı kanser hastalığına karşı korunmak için kullanılabilir. Özellikle meme ve kolan kanserine yakalanma olasılığını azaltıcı etkisi vardır. Ayrıca ağız kanseri ve ağız boşluğunda gelişebilecek kansere karşı faydalıdır. Bölgede oluşabilecek bakterilerin temizlenmesin sağlar.

Arı Sokması Ve Böcek Isırıklarına İyi Gelir: Avokado yağı arı ve böcek sokması sonucu ciltte oluşa]]> Avokado Ezmesi https://www.avokado.gen.tr/avokado-ezmesi.html Sun, 02 Dec 2018 17:29:24 +0000 Avokado Ezmesi; yağlı bir meyveye sahip  olan  avokado, meyvelerini sonbaharda vermektedir. Defnegiller’den olan bu meyvenin anayurdu Orta Amerika dır. Ülkemizde Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde yetiştirilme Avokado Ezmesi; yağlı bir meyveye sahip  olan  avokado, meyvelerini sonbaharda vermektedir. Defnegiller’den olan bu meyvenin anayurdu Orta Amerika dır. Ülkemizde Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde yetiştirilmekte, genellikle yayvan, bazen dikine gelişen, her zaman yeşil (yapraklarını dökmeyen) kalan avokado ağacı, 6-20 m. kadar uzayabilmektedir. Koyu yeşil renkleri, derimsi yapısı, oval, eliptik ya da mızrağımsı biçimli bol sayıda yaprağı olan gösterişli bir taca sahip bir ağaçtır. Yeşil, sarımtırak renkli küçük çiçekleri, salkımlar halinde ağacın çeşitlerine göre sonbahardan yaz başlarına kadar olan dönemde açmaktadır. 


Avokado ezmesi, genellik ile meze olarak yenilen salatalar ile bazı yemeklere katılan bu meyvelerin tatlısı ve reçelleri de yapılmaktadır. Ayrıca kozmetik ve ilaç endüstrilerinde kullanılmaktadır. Avokado ezmesi de  yemeklerin yanında  suna bileceğiniz lezzetli bir mezedir. Tarifine gelirsek;
Malzemeler; 
 • 5 adet  olgunlaşmış avokado
 • Yarım su bardağı zeytin yağı
 • 3 diş sarımsak 
 • 2 adet orta boy kuru soğan 
 • 1 adet limonun suyu
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Çok ince kıyılmış maydanoz
Avokado Ezmesi
Hazırlanışı; Önce olgunlaşmış avokadoları mızı elma soyar gibi incecik soyuyoruz. Ortadan ikiye bölüp ortasındaki çekirdekleri çıkartıyoruz. Geniş bir tabak için de çatalla ezerek püre haline getiriyoruz. İçine zeytinyağı, iyice dövülmüş sarımsak ve çok ince doğranmış soğanları ekleyip, karıştırıyoruz. Tuz,  karabiber ve limon suyunu da ilave edip, iyice harmanlıyoruz. Sonra bir servis tabağına avokado ezmesini yerleştirip, üzerini maydanoz ile süsleyip servisimize  sunuyoruz. Afiyet olsun.
]]>
Avokadonun Cilde Faydaları https://www.avokado.gen.tr/avokadonun-cilde-faydalari.html Mon, 03 Dec 2018 16:34:37 +0000 Avokadonun Cilde Faydaları, Avokado genellikle salatalardan tanıdığımız yeşil renkli, lezzetli bir sebze türü olmaktadır. Avokado dünyada sağlık ve cilt sağlığı açısından faydalarıyla bilinen bir meyve olup saymakla bitm Avokadonun Cilde Faydaları, Avokado genellikle salatalardan tanıdığımız yeşil renkli, lezzetli bir sebze türü olmaktadır. Avokado dünyada sağlık ve cilt sağlığı açısından faydalarıyla bilinen bir meyve olup saymakla bitmeyen faydaları olmaktadır. Avokado doğal ve sağlığa faydası olan bol miktarda besinler içermektedir, özellikle cilt sağlığı ve cilt bakımı ürünlerinde çok fazla kullanılmaktadır. Hemen hemen her makyaj ürününün içerisinde, şampuanlarda, sabunlarda ve kremlerin içerisinde bulunmaktadır. Etkin bir cilt rahatlatıcı olan Avokado aynı zamanda cildi zararlı güneş ışınlarından korumaktadır. Avokado ayrıca ciltte meydana gelen kırışıklıkların yok olmasına yardımcı olabilmektedir. Cilde kakao ile karıştırılarak uygulandığı zaman serbest radikallerin neden olduğu ve yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıkları onarır. Bunun yanı sıra cilt ve hatta deriyi nemlendirici etki sağlar. Avokadonun cildi nemlendirmesi dışında sağlıklı bir parlaklık kazandırmaktadır. Nemlendirici özelliğinden dolayı, kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve kızarıklıkların ve aynı zamanda döküntülerin yok olmasını sağlamaktadır. Tropik iklimde yetiştiği için ülkemizde ithal olarak gelmektedir ve egzotik bir havası bulunmaktadır. Avokado, içerdiği zengin E vitamini sayesinde hem cildin canlılığını korumaya, hem de besinlerin işlenmesini hızlandırarak sindirime yardımcı olmaktadır. Ayrıca içindeki protein, lesitin, A ve C vitaminleri ile bağışıklık sistemimizi de güçlendirmektedir. Yeryüzündeki en sağlıklı gıdalardan birisi olmaktadır ve bunun yanı sıra yüz maskelerinde kullanılarak cildi güzelleştirici özelliklerinden faydalanılmaktadır. 

Avokadonun Cilde Faydaları
Avokadonun cilde faydaları arasında maskesi uygulanarak sivilcelerden kurtulmak için kullanılabilecek en etkili ve besleyici maskelerden biri olmaktadır. İçeriğindeki vitamin ve mineral ile deriyi besler ve aynı zamanda yaşlanma süresini de geciktirmektedir. Avokadonun diğer bir faydası ise arı sokması ve böcek ısırıklarına karşı etkili olup deride meydana gelen herhangi bir tahrişi engellemektedir ve aynı zamanda ısırıktan kaynaklanan ağrıyı hafifletmektedir. Bunun yanı sıra Avokado cildi temizleyerek, ölü hücrelerden ve yaralardan cildin temizlenmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı bir hafta boyunca cilde uygulanması yeterli olmaktadır. Avokado saç sağlığı için de oldukça faydalı bir meyve türü olmaktadır. Özellikle kuru saçlara oldukça iyi gelmektedir.  Gerçek tereyağı ile karıştırılarak saçlara uygulandığı zaman dökülmesi engellenebilir. Saç diplerine uygulanarak saç diplerini besler ve hemde saçların sağlıklı kalmasını sağlar ve bu uygulama sonrası kafa derisi sağlığını korumaktadır. Bol şekilde vitamin ve mineral içerdiğinden dolayı yağ ile karıştırıldığı zaman daha kolay emilmesi sağlanır ve böylece saç ile kafa derisi sağlığını da korumuş olunur. Avokadonun cilde faydaları ise birde şu şekilde sıralanmaktadır:
 • Ciltteki iltihaplanmayı azaltır, şişlikleri önler
 • Antioksidan etkisi vardır
 • Kuru bir cildi nemlendirmek için kullanılır.
 • Cildi gençleştirir ve parlaklık verir.
İçinde bulunan linoleik asit, bir Omega 6 yağ asidi olmakta ve cildimiz için  oldukça önemli olmaktadır. Sivilce sorunu olan kişilerin deri altındaki yağlarda linoleik asit seviyesinin düşük olduğunu uzmanlar hep belirtmektedir ve bu asit antibakteriyel özelliği ile sivilcelerin iltihaplanmasını ve büyümesini önleyerek cildi nemlendirici etkisine sahip olmaktadır. Avokado E ve C vitamin kaynağı bol olduğundan dolayı antioksidan etkileri ile cildi koruyarak yenilenmesini hızlandırmaktadır. Bu vitaminlerle cildin onarımını hızlandığı için sivilcelerin iz bırakma durumunu da azaltmaktadır. Avokadonun içeriğindeki bitkisel yağ asitleri sivilceleri geçirirken aynı zamanda cildi doğal ve sağlıklı olarak nemlendirici etki oluşturur.  Bundan dolayı  diğer tedavinin yanı sıra kuru ciltlerde de oldukça etkili ve]]> Bebeklere Avokado https://www.avokado.gen.tr/bebeklere-avokado.html Tue, 04 Dec 2018 01:32:30 +0000 Bebeklere Avokado, Anneler  bebeklerine  günde en az bir öğün meyve yedirmektedir. Annelerin bebeklerine yedirdiği meyve genelde aynıdır. Ama avokado yedirmek hiç bir annenin aklına gelmez. Bir çok anne  avokadonun ne kadar Bebeklere Avokado, Anneler  bebeklerine  günde en az bir öğün meyve yedirmektedir. Annelerin bebeklerine yedirdiği meyve genelde aynıdır. Ama avokado yedirmek hiç bir annenin aklına gelmez. Bir çok anne  avokadonun ne kadar yararlı bir meyve olduğunu bilmemektedir. Halbuki anneler bu meyvenin faydalarını bilse bebeklerine mutlaka bu meyveden yedirir. Kabızlığa karşı etkili olması, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi avokadonun faydalarından sadece bir kaçıdır. Ayrıca iyi bir antioksidan ve hücre yenileyici özelliğe sahiptir. İçinde potasyum, kalsiyum, demir ve çeşitli vitaminleri barındırır. 

Bebeklerin kemik gelişimi, kalp, böbrek, göz ve kas sağlığı için oldukça faydalıdır. Avokadoyu seçerken hemen kullanılacaksa yumuşak olan seçilmelidir. Sert olanların olgunlaşması için bir kaç gün oda sıcaklığında bekletmek doğru olacaktır. Avokadoyu bebeğe yedirmek için yoğurda katabilir ya da hazırlanan meyve pürelerinin içine katabilirsiniz. Bir kişinin yaşamı için ihtiyacı olan tüm değerli besin maddelerini içermesi bakımından doğadaki en güzel meyvelerden biri olarak avokado önerilmektedir. Bebek ve çocukların beyinsel ve fiziksel gelişimleri için, içinde son derece faydalı lif, potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor, vitaminler ve demir vardır.Bebeklere Avokado Avokadonun yağ yapısı ise anne sütüyle benzerlik göstermektedir. Bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi için harika bir yağ kaynağıdır. Avokado yağı bebeğin sinir sistemi ve beyin gelişimi için mükemmeldir. Bebeğe 5 ile 7 aylar arasında avokado verilebilir. Bebeğin büyümesi için ilk yıllarda karbonhidrat ve yağa ihtiyacı vardır. Avokado içinde bunları fazlasıyla barındırmaktadır. İsteğe göre bebeğinizin ezerek şeftalisine, armuduna, muzuna ya da yoğurduna karıştırabilirsiniz. 
]]>
Avokado Nasıl Saklanır https://www.avokado.gen.tr/avokado-nasil-saklanir.html Tue, 04 Dec 2018 20:30:48 +0000 Avokado Nasıl Saklanır, Avokado meyve olarak çok hassas olan bir meyve türü olup  kesildiği zaman hemen bozulmaya başlamaktadır. Avokadolar soyulduktan sonra oksijen ile temas ettiği zaman oksidasyon sebebi ile kahverengi bir renk Avokado Nasıl Saklanır, Avokado meyve olarak çok hassas olan bir meyve türü olup  kesildiği zaman hemen bozulmaya başlamaktadır. Avokadolar soyulduktan sonra oksijen ile temas ettiği zaman oksidasyon sebebi ile kahverengi bir renk almaktadır. Bu nedenle taze yenilmek isteniliyor ise hemen tüketilmelidir. Avokadolar tercihe bağlı olarak en taze halinde tüketilse de, dondurulup sonradan salatalarda, soslarda ve yemek ile sandviç süslemelerinde de kullanılabilmektedir. Avokado ne kadar sert alınırsa alınsın birkaç gün beklediği zaman direk yumuşamaya başlamaktadır ve uzun süre saklamak gibi bir durum olmamaktadır.  Fakat avokado meyvesini nasıl saklayacağı bilinir ise uzun bir süre boyunca bu lezzetli meyve saklanabilmektedir. Avokado meyvesi diğer meyvelerden biraz  farklı saklama koşulları gerektirmektedir. Avokado nasıl saklanır denildiğinde cevap oldukça kolay olmaktadır. Yani avokado meyvesi kesildiğinde ya da tüm olarak farklı saklama koşullarına uyarak saklanması gerekmektedir. Olgunlaşmış şekilde alınan avokado meyvesi isteğe bağlı çekirdekli, isteğe bağlı da çekirdeksiz olarak saklanabilmektedir. Fakat çekirdeksiz olarak avokado meyvesi saklamak isteniliyor ise meyvenin açık olan tüm bölümlerini zeytinyağı yada limon suyu ile iyice kaplanmalı ve sonra sitreç naylona sarılarak  buzdolabına yerleştirilir.

Çekirdekli bir şekilde saklama yöntemi uygulamak istiyorsanız o zaman avokado meyvesini tam ikiye ayırıp çekirdekleri temizlemeden meyvenin her iki tam parçasını da streç folyoya sararak yine buzdolabın rafında saklayın. Tüm yada olgun avokado saklama yöntemi ise şöyledir: Tüm olan avokadoları plastik saklama poşetinin içine koyarak ilk olarak poşetin havasını alarak ağzı bağlanır ve bu şekilde saklanabilir. Bu şekil sayesinde meyvenin saklama zamanını birkaç gün daha uzatmış olunmaktadır. Arıca kesilmiş ve ham avokada saklama yöntemi de oldukça basit olmaktadır. Avokado meyvesi ortadan kesildiği zaman  meyve hızlı bir şekilde kahverengi bir hal almaya başlamaktadır. Bunun nedeni ise kesildikten sonra meyve hücre duvarlarının ikiye ayrılmasıdır. Bu renk değişimini önlemek için direk meyvenin açıkta olan kısımlarını yeşil limon suyu ya da normal limon suyu ile iyice kaplanmalıdır. Limonun içinde ki asitler sayesinde oksitlenme yani renk değişimi süresi yavaşlamış olmaktadır. Daha sonrasında kesilen avokado meyvesinin her iki tarafını da düzgün bir şekilde birleştirerek meyvenin üzeri şeffaf streç ile iyice kaplanmalıdır. Daha sonra meyveyi buzdolabının en soğuk olan bölümüne koyarak saklayalım.  Bu sayede avokado meyvesi olgunlaşma süresine kadar en az birkaç gün boyunca dahan bu şekilde bekletilebilmektedir. Ham ve tüm avokado saklama yöntemi ise şu şekilde olmaktadır:

Avokado Nasıl Saklanır

Ham olarak alınan avokado meyvesini hızlı olgunlaştırmak için meyveyi kese kağıdının içine koyup bu şekilde bekletilmelidir. Kese kağıdının içine koyduğunuz avokadolar en fazla 3 yada 4 içinde olgunlaşır. Eğer en fazla 5 gün içinde meyve hala olgunlaşmamışsa bu meyvenin oldukça erken toplandığı bilinmelidir bu durumda  en fazla yedinci günün sonunda meyve olgunlaşma süresini tamamlamaktadır. Ham avokadoları buzdolabı yerine kese kağıdı içine ve oda sıcaklığında tutulması meyvenin olgunlaşma süresini hızlandırmaktadır fakat olgunlaşmasını istemezseniz kese kağıdının dışında normal bir ortamda bekletilmelidir. Bu durumda meyve biraz daha geç olgunlaşarak uzun süre saklamış olunur. Ayrıca meyveleri kese kağıdı içinde ve buzdolabında bekletilirse buzdolabının soğuğu olgunlaşma süresini yavaşlatmaktadır. Tüm bunların yanı sıra dondurucuda avokado saklama yöntemi de oldukça basit olmaktadır. İlk olarak avokado yıkanmalıdır. Avokadoların dışını suyun altına tutarak veya  daha kolay olan bir yıkama şekli ile iyice yıkanmalıdır. Daha sonra soyulmalıdır yani avokadonun kabuğu soyulmalıdır. Daha sonra püre haline getirilmelidir. Soyulan avokadoları bir rondo yardım]]> Avokado Saç Maskesi https://www.avokado.gen.tr/avokado-sac-maskesi.html Wed, 05 Dec 2018 17:12:58 +0000 Avokado saç maskesi, Şüphesiz ki bütün kadınların ortak özelliğidir saçlara verilen önem. Gerek şık ve güzel görünmek, gerekse temiz ve düzenli bir görüntüye sahip olmak adına saçlara çok önem verilir. Günlük hayatı Avokado saç maskesi, Şüphesiz ki bütün kadınların ortak özelliğidir saçlara verilen önem. Gerek şık ve güzel görünmek, gerekse temiz ve düzenli bir görüntüye sahip olmak adına saçlara çok önem verilir. Günlük hayatımızda en çok saçlarımıza zaman harcarız. Kimyasal içerikli bakımlara ihtiyaç duyarız. Oysaki evde kendi kendimize uygulayacağımız bir çok doğal bakım yapmak için kullanabileceğimiz malzemeler mevcuttur. Eğer evimizde bulunmasa bile dışarıdan kolayca temin edebileceğimiz  bir çok doğal ürün vardır. Saçlarımıza uygulayacağımız mucize bir bitki olan avokado mucizeler yaratmaktadır. İçinde bulunan bi çok vitamin saçları besleyerek parlaklık kazandırır.


Avokado,  dışı yeşil içi beyaz, büyük bir armut görünümündedir. Ortasında kocaman bir çekirdeği olan sıcak iklim meyvesidir. Ülkemizde sadece Akdeniz kıyılarında yetişmektedir. Meyve olarak tüketilen bu bitkinin faydaları saymakla bitmez. Unutulmamalıdır ki insan vücuduna iyi gelen bir besin kişisel bakım ürünleri olarak da kullanılabilir. Avokado ile  yapacağımız saç maskesini düzenli bir şekilde kullanmak gerekmektedir.

Avokado Saç Maskesi
Avokado saç maskesi: İlk yapılması gereken avokadonun kabukları güzelce soyulur. Bir çatal yada kaşık yardımı ile iyice ezilir. Ezilen meyvenin içerisine bir yemek kaşığı zeytin yağı, ve bir yemek kaşığı süzme bal karıştırılır. Balın hücre yenileyici özelliği bu karışımı daha aktif hale getirecektir. Zeytin yağı mutlaka doğal olmalıdır. Zeytin yağının saçlara olan faydası herkes tarafından bilinmektedir. Bu karışımı parmak uçlarını kullanarak saç diplerine masajla yedirin geri kalanını da saç boyu ve uçlarına sürün. Bu karışımı saçta en az 30 dakika bekletip ılık su ile yıkayın. Saçları ıslatmadan önce saça şampuan sürün. Aksi taktirde saçtan yağı çıkarmak zorlaşacaktır.  Hassas ciltlere sahip olanlar bu maskeyi uygulayamaz.
]]> Avokado Çayı https://www.avokado.gen.tr/avokado-cayi.html Thu, 06 Dec 2018 03:09:10 +0000 Ananas çayı, ananas meyvesinden elde edilen bir çaydır. İçermiş olduğu bütün vitaminler sayesinde vücudu dengede tutar ve vücut sağlığı açısından önemli ölçüde etkilidir.Ananas çayı Ananas çayı, ananas meyvesinden elde edilen bir çaydır. İçermiş olduğu bütün vitaminler sayesinde vücudu dengede tutar ve vücut sağlığı açısından önemli ölçüde etkilidir.

Ananas çayı

 • 1 adet ananas
 • 2 adet kabuk tarçın
 • 3 dilim zencefil
 • Tatlandırmak için bal (isteğe bağlı olarak)

Ananas Çayı Uygulama:

 • Ananasın üst kısmındaki yaprakları keserek güzelce temizleyin
 • Bol suyla yıkadıktan sonra dik bir şekilde tutarak, dikey hareketlerle kabuklarını kesin.
 • Yüzeydeki tüm parçaları ve çekirdekleri temizleyerek, meyvenin yumuşak ve sulu olan kısmı açığa çıkarın.
 • Kestiğiniz parçaların tamamını orta boy bir tencereye alarak üzerine yarım litre su ilave edin.
 • Tarçın ve zencefili ilave ettikten sonra kısık ateşte yaklaşık 10 dakika kadar kaynatın.
 • Kabuklarından süzülen suyu cam bir sürahide saklayın.
 • Tatlandırmak amacıyla şeker yerine bal kullanın.
Ananas Çayı Faydaları 

Ananas Çayı Antioksidan Etkisi: Ananas su içerisinde çözünür antioksidan vitaminler arasında bulunan C vitamini sayısı arttığı zaman damar tıkanıklığı, diyabete bağlı kalp hastalığı, solunum yolu rahatsızlıkları ve daha birçok hastalığın önünü açan serbest radikalleri dengeleyerek vücuda koruma sağlar. Ananas çayı içerisinde bulunan C vitamini aynı zamanda sağlıklı bir bağışıklık sistemi içinde önemli vitaminler arasında yer almaktadır.

Ananas Çayı Makula Dejenerasyonu: Sarı nokta hastalığı olarak bilinen ve bir retina hastalığı olan makula dejenerasyonu daha çok 55 yaş üstü kişilerde görülen ve gerekli tedavi uygulanmadığı takdirde görme kaybına neden olan bir göz hastalığıdır. Sarı nokta rahatsızlığı üzerine yapılan araştırmalar A vitamini, C vitamini ve E vitaminleri bakımından zengin olan bit beslenme gerçekleşmesinde bu hastalığa yakalanma riskini önemli oranda azalttığını ortaya koymaktadır. Uzmanlar sarı nokta ve diğer göz hastalıklarından korunmak amacıyla antioksidan özelliği yüksek olan ananas çayı daha sık tüketilmesi önerilmektedir.

Avokado Çayı

Ananas Çayı Bromelain: Ananas çayı içerisinde bulunan ve gıdalarla alınan proteinlerin sindiriminde kullanılan enzimlerin karışımı olan bromelain maddesi birçok faydası vardır. İltihabı önleyen bromelain enzimi vücudun su tutmasına bağlı şişliği azaltır, gut hastalığının tedavisine yardımcı olur, proteinlerin sindirimini hızlandırarak sindirim sistemine katkı sağlar. Aynı zamanda iltihapla beraber görülen sinüziti ve artriti yani eklem iltihabı gibi hastalıkların belirtilerini azaltır.

Ananas Çayı Kemik Sağlığı: Ananas çayında bol miktarda bulunan manganez minerali kalsiyum, çinko ve bakırla beraber kemik sağlığı için oldukça önemli elementler arasında yer almaktadır. Ananas çayı bu özelliği sayesinde kemik dokusunun içinde anormal derecede boşluklar oluşmasına sebep olan osteoporoz rahatsızlığı tedavisinde tüketilmesi önerilen meyveler arasında ilk sırayı alır. Manganez aynı zamanda bademcik iltihabında, selenyum zehirlenmesinde, kanserden korunmada, yüksek kolesterol rahatsızlıklarında ve karaciğerin temizlenmesinde öne çıkan bir çaydır.

Ananas Çayı Kilo Verme: Ananas çayı içerisinde bulunan ve protein sindirimine yardımcı olan bromelain enzimi yağların sindiriminde kullanılmakta olan lipaz enzimiyle beraber çalışarak gıdalar yoluyla alınan yağın vücutta birikmesini önlemektedir. Yapılan bir araştırmada yağların yakılmasını hızlandıran ananas çayı aynı zamanda iştahı azaltarak kilo vermeye yardımcı olmakta. 

Ananas Çayı Sindirim Sistemine Etkisi: Proteinin vücut tarafından sindirilmesi için kullanılan enzimleri içermesinden dolayı sindirim üzerinde etki sağlar. Aynı zamanda sindirim amacıyla önem taşıyan besin lifi açısından da zengin bir bitki çayıdır. Anana çayı içerisinde bulunan lif bağırsaklardaki suyu toplar]]> Avokado Yaprağı https://www.avokado.gen.tr/avokado-yapragi.html Thu, 06 Dec 2018 04:14:29 +0000 Avokado Yaprağı, Avokadonun meyvesinin faydaları kadar bu meyvenin yapraklarının da pek çok faydası bulunmaktadır. Avokado meyvesi, böbrek taşı ve iltihaplarının oluşması durumunda, safrakesesinde taş olması durumunda, Avokado Yaprağı, Avokadonun meyvesinin faydaları kadar bu meyvenin yapraklarının da pek çok faydası bulunmaktadır. Avokado meyvesi, böbrek taşı ve iltihaplarının oluşması durumunda, safrakesesinde taş olması durumunda, böbrek ağrısı çekilmesi durumunda, böbrek yetmezliği hastalığında, İdrar yollarında iltihap oluşması durumunda, Prostat büyümesi ve iltihaplanması durumunda, Mide ülseri ve gastrit hastalıklarında, Onikiparmak bağırsağı ülseri hastalığında ve basur kanamalarında kullanılan çok faydalı bir yaprak türüdür. Bu faydalı yaprağın kalorisinin fazla olmasının yanında içeriğinde bulunan Glutathion hücreleri korumada çok iyidir. Ayrıca, avokado yaprağı çok iyi bir antioksidandır ve Antioksidanlar hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatarak, kanser oluşumunu da engellemektedir. Avokado meyvesi diğer meyvelerden daha fazla protein içermektedir ve içeriğinde kalp ve deriyi koruyan ve kan dolaşımının düzenli olmasını sağlayan E vitamininden oldukça fazla barındırmaktadır. Bunun yanı sıra, avokado yaprağının içinde özellikle de kadınlar için oldukça gerekli olan potasyum ve B6 vitamini de bulunmaktadır.  

Avokado yaprağından ticari açıdan avokado çayı, avokado yağı, avokado şampuanı, avokado kremi ve avokado sabunu üretilerek satılmaktadır. Bunun yanı sıra, avokado meyvesinin içeriğinde bulunan yağlar kozmetik sanayinde kullanılmakla birlikte, avokadonun içeriğinde tanen ve uçucu yağların fazla miktarda bulunması ile ilaç sanayinde de kullanılmaktadır.

İnsanlar avokado çayının içilmesi halinde metabolizmanın daha düzenli olarak çalıştığına, bu çayın cilt hastalıklarına fayda sağladığına, idrar yoları ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi geldiğine, daha uzun süre genç kalmayı sağladığına, yüksek tansiyonun düşmesini sağladığına, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağladığına ve kanser oluşumunu engellediğine inanılmaktadır. Ayrıca, yağ yakıcı ve zayıflatıcı etkisi bulunan avokado yaprağı, bu özelliğini içeriğinde bulunan Glutathion isimli antikanserojen ve antioksidan olan enzim sayesinde almaktadır. Bu enzim ile yine avokado yaprağında bulunan E vitamini yaşlandırmayı geciktirmekte, yüksek tansiyonu düşürmede yardımcı olmakta ve daha güzel bir cilde kavuşulmasını sağlamaktadır.

Avokado Yaprağı

Avokado yaprağı uygun koşullarda korunduğu zaman yani ağzı kapalı bir şekilde serin ve kuru bir yerde saklandığı zaman 1 yıl kadar bozulmadan kalabilmektedir. Avokado yaprağının çayı böbrek taşlarını düşürmek için şu şekilde hazırlanmaktadır; önceden kurutulmuş avokado yaprağını 1 su bardağı su kaynama halindeyken suya attıktan sonra kaynama işlemine 8 dakika kadar daha devam edilir ve bu su 3 günde bir ara verilip tekrarlanmak koşuluyla günde bir kez içilir. Burada önemli olan nokta avokado yapraklarının kuru olmasıdır. Ayrıca, çayın içine avokado yaprağının yanı sıra kırkkilitotu ve ayrık otu da eklendiğinde çayın etkinin daha fazla olduğu söylenmektedir.

Avokado yaprağının çayını zayıflamak amacı ile ya da selülitlerinden kurtulmak için içmek isteyen kişiler ise, avokado çayını şu şekilde hazırlayabilirler; bir cezvenin içine bir tutam yeşil çay, aktarlardan kolaylıkla bulunabilinen kiraz sapı, mısır püskülü, biberiye maydanoz, rezene, altın çiçeği, funda, hibisküs gibi zayıflama ve selülit için faydalı diğer bitkileri de kullanarak, bunu avokado yaprağı ile kullanabilmektedirler.

]]> Avokado Yetiştiriciliği https://www.avokado.gen.tr/avokado-yetistiriciligi.html Thu, 06 Dec 2018 21:15:30 +0000 Avakado yetiştiriciliği, Avokado, genellikle yayvan bir ağaçtır. Ama bazen belirgin şekilde dikine gelişme gösterir. Her zaman yeşildir ve 6 - 20 m yüksekliğinde bir ağaçtır. Avokado meyvesi, yağ içeriği çoktur ve kalor Avakado yetiştiriciliği, Avokado, genellikle yayvan bir ağaçtır. Ama bazen belirgin şekilde dikine gelişme gösterir. Her zaman yeşildir ve 6 - 20 m yüksekliğinde bir ağaçtır. Avokado meyvesi, yağ içeriği çoktur ve kalori ve protein bakımından bir çok meyve türüne göre daha üstündür. Kalori değeri muzun üç katından daha fazladır. Avakado meyvesinin yapısında protein, yağ, şeker ve su bulunur. Yağ oranı yüksek olmasına rağmen daha çok doymamış yağ asitleri içerdiği için hazmı kolaydır ve kandaki kolesterol seviyesini düşürücü bir etkisi vardır. Ayrıca avakado meyvesi içeriğinde 11 değişik vitamin (A, B, C, ve E gibi) ve 14 dağişik mineral vardır ve ( demir, kalsiyum, mağnezyum fosfor, patasyum, çinko gibi) vitamin bulunur. Doğal olarak yetiştiği yerlerde yerli halkın önemli bir besin olur.

Avokado yaprağı, oval, mızrağımsı, ve yumurtamsı, ya da yuvarlağımsı gibi bunların karışımı şekilde oluyor. Küçük, yeşil, sarımtırak çiçekler salkım uçlarında oluşuyor. Her çiçekte birbirine benzer yapıda oluyor ve 3' er adet taç ve çanak yaprağı, 1 adet dişi organ 2 sıralı olarak dizilmiştir. 9 tanesi fonksiyonel 3 tanesi kısır toplam 12 adet erkek organ bulunur. İç sıradaki erkek organların dip kısmında birer çift nektar ( bal özü ) kasesi bulunuyor. Tam açılmış bir avokado çiçeği 1cm genişliğinde ve 6-7 mm uzunluğunda oluyor. Kabuk yüzeyi düz ya da pürüzsüz olur. Meyve eti açık sarı, krem renginde olur ve kabuğa doğru yeşilimsidir. Meyve eti yüksek oranda yağ içeriyor. Avokada meyvesinin her tek birinde çekirdek bulunuyor. Avokadonun döllenme şekli diğer birçok  meyve türüne göre oldukça farklıdır. Avokado meyvesinin çiçekleri hem dişi, hem de erkek organa sahiptir. Bu yüzden bu organlar aynı anda işlev yapmazlar. Çiçekler iki eşeyli bir açılma düzeyi gösterir. Her çiçek ilk açıldığında dişi safhadadır. Bu safhada  dişi organ başka çiçeklerden gelen çiçek tozlarını kabul ediyor ve erkek çiçekler çiçek tozu saçmazlar. Bu safhaya  " dişi safha " denir. Daha sonra çiçek kapanır, ve gece kapalı kalır. Ertesi gün aynı çiçek tekrar açılır. Bu açılışa ise erkek organlar çiçek tozu saçarken dişi organ artık kabul edici değildir. Dişicik tepesi kararmış ve kurumaya başlıyor. Bu safhaya da "erkek safha"denir. Yani erkek ve dişi organların olgunlaşması farklı zamanda günün hep aynı saatlerinde oluyor.

Avokado Yetiştiriciliği
Avokadoların istediği iklim ve toprak şartları çok önemlidir. Yer seçimi yapılmalıdır. Avokado yetiştirmek için avokado bahçesi kurulacak yer doğal olarak rüzgar olmaması lazım. Eğer rüzgardan korunmuyorsa rüzgarı kıran tesisler mutlaka gerekiyor. Ayrıca bahçe yerinin toprak yapısı da incelenmesi gerekiyor  ve bünye durumu, yüzeyden 1, 5 ya da m derinliğe  kadar geçirgen olmayan, killi ve sert tabakalarının bulunup bulunmadığı ve taban suyu seviyesi incelenmelidir. Taban suyu 1, 5 ya da m' den yüksek yerlerde  kapalı ve açık drenaj yapılır. Taban suyu seviyesi düşürülmelidir.
Arazinin, eğim durumu ve uygulanacak sulama sistemlerine göre toprak hazırlığı yapılmalıdır. Eğim durumuyla ilgili olarak gerekli seviye ve teraslama işlemleri dikimden önce tamamlanmış olmalıdır. Avokado ağaçları gevrek yapısı vardır. Bundan dolayı rüzgara karşı oldukça hassastır. Kuvvetli rüzgarlarda da, büyük dal kırılmaları meydana geliyor. Bu nedenle rüzgara açık alanlarda  avokado yetiştiriciliğinde ve rüzgar kıran tesisler gereklidir. Rüzgar kıranlar bahçe kurulmadan mümkün olduğunca önce tesis edilmelidir.

Soğuklara dayanıklılık bakımından avokado çeşitleri arasında  farklılık bulunur. Bu yüzden avokado çeşit seçiminde bahçe kurulacak yerlerin iklimi çok önemlidir. Ayrıca avokado çeşitlerinin birbirini tozlama durumu, hassas mevsimi, taşımaya uygunluğu ve ticari olarak değerleri dikkate alınmalıdır. Avokadolara verilecek dikim aralığı çeşidine, toprak yapısına, kültürel uygulamalara ve fidanın kalitesine göre değişir. B]]> Avokado Faydaları https://www.avokado.gen.tr/avokado-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 16:48:22 +0000 Avokado Faydaları, Enerji değeri yüksek bir meyve olan avokado yağ ve protein bakımından da oldukça zengindir. Ayrıca bol miktarda A ile E vitaminiyle birlikte B grubu vitaminleri ve potasyum gibi mineralleri barındıran besleyici b Avokado Faydaları, Enerji değeri yüksek bir meyve olan avokado yağ ve protein bakımından da oldukça zengindir. Ayrıca bol miktarda A ile E vitaminiyle birlikte B grubu vitaminleri ve potasyum gibi mineralleri barındıran besleyici bir besindir. Vücuttaki dokularının, cildin yenilenmesine yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır, iyi bir hücre koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur, kalp ve damar sağlığı açısından da yararlıdır. Şunu belirtmekte fayda var; bütün bu saydıklarımız hiçbir zaman mucizevi bir şekilde sayılan hastalıklara direkt olarak etki ettiği anlamında değildir. Avokado da bütün meyve ve sebzeler gibi doğal olarak yetiştirildikleri sürece vücuda sağlığa dolaylı olarak faydalıdır. Hiç bir meyve yada bitki türü  tek başına sağlık problemlerini ortadan kaldırıcı etkiye sahip değildir. Fakat makalemizin ilk başlarında belirttiğimiz gibi faydaları vardır. Fakat bir tek avokadonun tüketilmesi belirtilen sağlık problemlerini ortadan kaldırıcı özellikte değildir. Kabızlığa karşı etkilidir ve bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri bulunmaktadır. İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önleyerek kalp ve damar hastalıkları için en iyi bir doğal ilaçtır. 

Vücutta toksik maddeleri etkisiz hale getirerek, yaşlanmaya yol açan zararlı maddeleri yok eder. Dolayısıyla yaşlanma sürecini yavaşlatır ve hastalıkları önlemede her bitki ve meyve gibi önemli rol oynar. İçeriğinde bulunan mineral, protein,ve vitaminler küçük çocukların, hamile bayanların dengeli ve sağlıklı beslenmelerinde gerekli olan maddelerdir. Avokado, vücudun protein,  karbonhidrat ve yağ metabolizmasında düzenleyici  görev yapar. Bu meyve tam olgunluğa toplandıktan sonra erişir. Çarşıdan satın alındığında yada bahçeden toplanan sert avokadolar bir kaç gün sonra kendi kendine olgunlaşır. Gerçek lezzetini anlamak için meyvenin olgunlaşmasını beklemek gerekmektedir. Avokado eğer hemen tüketilmek  üzere satın alınıyor ise, yumuşak olanı seçmek gerekir. Yüksek besin değeriyle bilinen avokado yeşil kabukludur, yenilen kısımları açık yeşil renktedir ve iri çekirdekli bir meyvedir. 

Avokado Faydaları
Genel olarak Akdeniz iklim kuşağına yakın olan bölgelerde yetişir. Avokado yaprağının böbrek taşlarını düşürmeye faydası vardır. Böbrek sancısı çeken kişilerin başvurması gereken bir bitkidir. Böbrek taşından dolayı sancı çekenlerin imdadına Avokado yaprağı yetişiyor. Bir yemek kaşığı kurutulmuş avokado yaprağın kaynayan bir bardak suyun içine atın ve sekiz dakika boyunca kaynatın. 15 gün boyunca bu şekilde devam edildiği taktirde böbreklerden dolayı oluşan sancı azalacak kimi zaman ise ortada kalkacaktır. 100 gr avokado yaklaşık olarak 165 kaloriye denk gelir. Üreme sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olur.
]]>
Avokado Ağacı https://www.avokado.gen.tr/avokado-agaci.html Wed, 02 Oct 2019 15:55:59 +0000 Avokado Ağacı, yağlı bir meyveye sahip  olan  avokado, meyvelerini sonbaharda vermektedir. Defnegiller’den olan bu meyvenin anayurdu Orta Amerika dır. Ülkemizde Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde Avokado Ağacı, yağlı bir meyveye sahip  olan  avokado, meyvelerini sonbaharda vermektedir. Defnegiller’den olan bu meyvenin anayurdu Orta Amerika dır. Ülkemizde Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde yetiştirilmekte, genellikle yayvan, bazen dikine gelişen, her zaman yeşil (yapraklarını dökmeyen) kalan avokado ağacı, 6-20 m. kadar uzayabilmektedir. Koyu yeşil renkleri, derimsi yapısı, oval, eliptik ya da mızrağımsı biçimli bol sayıda yaprağı olan gösterişli bir taca sahip bir ağaçtır. Yeşil, sarımtırak renkli küçük çiçekleri, salkımlar halinde ağacın çeşitlerine göre sonbahardan yaz başlarına kadar olan dönemde açmaktadır. Bu çiçekler 10-18 ay sonra olgunlaşarak koyu yeşil renkli, 200-600 grama  kadar ağırlıkta olabilecek armut biçimli sert meyvelere dönüşmektedir. Meyvenin eti, açık sarı veya yeşilimsidir. Her meyvede, iri ve tek çekirdek bulunmaktadır. Meyveler, örselenmeden yapılan hasattan sonra oda sıcaklığında ya da soğuk yerde bekletilebilir ve tam olgunlaşmaları sağlanabilmektedir. Normal oda sıcaklığında 21 derece kadar 6-12 gün, soğuk hava depolarında 4-7 derecede 30-40 gün kadar bekletilen meyveler olgunlaşıp yumuşayarak, rengi siyaha yakın mora döner ve tüketilmeye hazır hale gelir. Genellik ile meze olarak yenilen salatalar ile bazı yemeklere katılan bu meyvelerin tatlısı ve reçelleri de yapılmaktadır. Ayrıca kozmetik ve ilaç endüstrilerinde kullanılmaktadır.

Avokado ağacı, tohumu ile yani meyvesinin içindeki tek iri çekirdeğiyle çoğaltılmaktadır. Tohumun ekimiyle topraktan çıkan tohumları tüplere alınıp geliştirilir. Daha sonra bu tohumlar aşılanarak istenilen nitelikte fidanlar üretilebilmektedir. Avokado ağaçları, kışları ılık geçen tropik ve astropik iklimli bölgelerini sevmektedirler. Hafiften ağıra kadar yapısı değişen birçok toprak tipi üzerinde yetiştirilebilmektedir. Ancak avokado için en iyi toprak derin, suyu iyi akıtılmış, özellikle kumlu-tınlı, alüvyonlu, nötre yakın ya da hafif asit reaksiyonlu topraklardır.
]]>
Avokado https://www.avokado.gen.tr/avokado.html Sat, 08 Dec 2018 11:23:59 +0000 Avokado, Enerji verici bir meyve olan Avokado yağ ve protein barındırması dolayısıyla oldukça zengin bir meyvedir. Ayrıca içinde bol miktarda A ve E vitaminlerinin  yanı sıra B grubu vitaminler ile  ve potasyum gibi minerall Avokado, Enerji verici bir meyve olan Avokado yağ ve protein barındırması dolayısıyla oldukça zengin bir meyvedir. Ayrıca içinde bol miktarda A ve E vitaminlerinin  yanı sıra B grubu vitaminler ile  ve potasyum gibi mineralleri de içerir. Vücudun ve cildin yenilenmesini sağlar. Yaraları iyileştirici özelliğe sahiptir.  İyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır. Vücudun bağışıklığını güçlendirir. Kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Kalp ve damar sağlığı açısından da yararlıdır.

Avokadonun kabızlığı önleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren özelliği bulunmaktadır. İçinde barındırdıklaryla kanda kolesterolün yükselmesini önler ve bu sebeple kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır. Avokado, vücuttaki toksinleri etkisiz hale getirerek, yaşlılığa sebep olan  zararlı maddeleri etkisiz hale getirir. Dolayısıyla yaşlanma süresini  yavaşlatarak hastalıkları önlemede önemli rol oynar.

Hamile bayanların ve küçük çocukların dengeli ve sağlıklı beslenmesi için gerekli olan protein, mineral ve vitaminler içinde vardır. Avokado, vücudun karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasını düzenlemede görev yapmaktadır.  Avokado olgunlaşmaya toplandıktan sonra da devam eder. Lezzetli olup olmadığını anlamak için olgunlaşmasını beklemek gerekmektedir. Avokadoyu hemen tüketecekseniz yumuşak olanı almanız gerekir. Besin değeri yüksek olan avokado yeşil kabuklu, meyvesi açık yeşil, iri çekirdekli bir meyvedir. Genel olarak Akdeniz iklim kuşağının hakim olduğu bölgelerde yetişir.

Avokado
Avokadonun Faydaları Şunlardır: İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sebebiyle beslenmesine dikkat etmeyenler için  A, C ve E vitamini bakımından zengindir. Kalp ve damar sağlığını korur. Kalp damarlarının daralması ve tıkanmasını önler. Kandaki kötü kolesterolü düşürücü özelliği vardır. Diğer meyvelere oranla içinde daha protein vardır. Zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Nemlendirici özelliği sayesinde avokado egzama ve sedefe iyi gelir.  Üreme sisteminin sağlıklı çalışmasına sağlar. Kolesterolün yükselmesini önler. Avokadonun yararları arasında zengin demir içerdiği için  kansızlığa iyi gelir. İçinde barındırdığı  protein, vitaminler, mineraller sayesinde, küçük çocukların ve hamile kadınların sağlıklı beslenmesinde önemli bir yeri vardır. Avokado hücre yenilenmesini sağlamaktadır. Bu yüzden yaşlanmaya neden olan zararlı toksinleri vücuttan atıp, yaşlanmayı yavaşlatıcı ve cildi gençleştirir. Kalp ve damar hastalıklarında doğal şifa kaynağıdır. Ülseri iyileştirme özelliği vardır. Avokadonun için vitaminler, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır. Aynı zamanda içinde barındırdığı mutluluk hormonu sayesinde beden sağlığımıza olduğu kadar ruh sağlığımıza da faydası vardır. İçindeki potasyum insanı depresyondan ve rehavetten uzaklaştırıp dinçlik verir. 

Avokado taze olarak yenildiği gibi salata ve yemeklerde de kullanılır. Kabuğu yumuşak olanlar tercih edilmelidir. Eğer daha sonra tüketilecekse sert kabuklu olanlar da alınabilir. Avokado yaprağının böbrek taşlarını düşürmede faydası vardır. Ayrıca avokadodan hazırlanan maskeler cildi güzelleştirir, canlılık verir ve kuru ciltleri nemlendirir. Avokadoyu  soyduktan sonra kararmaması için suda bekletmek gerekir.
]]> Avokado Salatası https://www.avokado.gen.tr/avokado-salatasi.html Sun, 09 Dec 2018 05:59:37 +0000 Avokado salatası, değişik lezzetteki salataları seven kişiler için tadıyla oldukça çekici gelecektir. İçine avodako ile uyum sağlayan sızma saf zeytinyağı, limon suyu, karabiber gibi malzemeler de koyunca, bir meyveden bu kadar Avokado salatası, değişik lezzetteki salataları seven kişiler için tadıyla oldukça çekici gelecektir. İçine avodako ile uyum sağlayan sızma saf zeytinyağı, limon suyu, karabiber gibi malzemeler de koyunca, bir meyveden bu kadar güzel salata mı olur diye düşüneceksiniz. Bu malzemelerin dışında damak tadınıza hitap eden farklı malzemeleri de kullanabilirsiniz. Bu konuda siz tavsiye edeceğimiz malzemeler kornişon turşusu, közlenmiş kırmızı biber, ince kıyılmış kırmızı lahana, çeri domates, havuç gibi lezzetlerdir. Avokado sadece limon suyu ve zeytinyağı ile bile lezzetli bir salata olur.

Salatanızı hazırlayacağınız avokadoyu satın aldıktan hemen sonra tüketeceksiniz, alırken yumuşak olanları tercih etmelisiniz. Bunun için avokadoyu hafif sallayın. İçinden çekirdeklerinin sesini duyduğunuzda, parlak ve kaygan kabuklu olanları alın. Bekletip daha sonra kullanacaksanız, sert olanları tercih edebilirsiniz. Bunu gazete kağıdına sardığınızda birkaç günde olgunlaşacaktır. Ancak buzdolabında saklamayın. En doğrusu oda sıcaklığında saklamanızdır. Avokado sadece salata olarak değil, sade ince dilimler halinde limon, tuz ve karabiber dökülerek, ezip sarımsaklı yoğurtla, omlette peynir yerine, ceviz ve balla karıştırılarak, sote yapılarak ta tüketilebilir. Avokadoyu soyduktan sonra kararmasın diye limonlu suda bekletebilirsiniz. Bu lezzetli meyveyi daha çok sebze gibi kullanan hanımlar, bundan lezzetli soslar bile yaparlar. Aynı zamanda tatlı yapımı içinde kullanırlar. Avokado için yeteri kadar bilgi verdik, şimdi avokado salatasını birlikte hazırlamaya başlayalım.

Avokado Salatası
Avokado salatası için gerekli malzemeler
 • 3 adet olgun avokado
 • 10 adet çeri domates
 • 1 çay bardağı sızma zeytinyağı
 • 2-3 diş sarımsak
 • Yeteri kadar tuz ve karabiber
 • Yarım limon suyu
Avokado salatası yapılışı

Önce avokadoların kabuklarını soyun ve bunları ikiye bölün. Arada bulunan çekirdeklerini iyice temizleyin. Sarımsakları soyarak, rendeleyin ya da havanda ezin.Avokadoları da ince dilimleyin. Bunları kasenin içinde sarımsak, limon suyu ve sızma zeytinyağı ile harmanlayın. En son tuz ve karabiberi ilave ederek karıştırın. Salatayı koyacağınız servis kasesine avokado dilimlerini zevkli bir şekilde sıralayın. Bunun üzerine çeri domatesleri ikiye keserek yerleştirin. Kasede kalan sosu avokado salatasının üzerine gezdirin. Bunu konuklarınıza ikram edebilirsiniz. Eminiz beğenerek tüketecekler.

Afiyet olsun.
]]>
Avokado Maskesi https://www.avokado.gen.tr/avokado-maskesi.html Sun, 09 Dec 2018 13:14:25 +0000 Avokado Maskesi, doğal bir nemlendirici ve kırışıklık giderici olan avokado meyvesi cildi  pürüzsüz leştirmek, nemlendirmek ve kırışıklık gidermek için kullanılmaktadır. Özellikle kış mevsiminde kışın yıpratıcı etki Avokado Maskesi, doğal bir nemlendirici ve kırışıklık giderici olan avokado meyvesi cildi  pürüzsüz leştirmek, nemlendirmek ve kırışıklık gidermek için kullanılmaktadır. Özellikle kış mevsiminde kışın yıpratıcı etkisini ciltten atmak için oldukça faydalıdır. Avokado içerisinde bulunan  yağ asitleri ve vitaminler ile cilde  çok iyi gelen bu meyveyi maske haline getirip cildinize sürebilirsiniz. Avokadonun etken maddeleri, derinin kurumasını engellediği gibi, cildinizi  nemlendirme özelliğine de sahiptir. A, B, D, E, H ve K vitaminlerinin yanı sıra lesitin, histidin, fitosterol, klorofil ve protein de içermektedir. Gerek yağı ile gerekse suyu ile birçok kremlerde kullanılmaktadır. Kuru, yıpranmış ve yaşlanmış bir cilde sahipseniz mutlaka denemeniz de fayda olacaktır. Ayrıca içerisindeki yağlı asitler cildi güneş ışınlarından koruyucu etkiye sahiptir. Cildi avokado içerisinde bulunan yağlar beslemektedir.

Avokado maskesi; cilt bakım ürünlerinde en çok kullanılan meyvelerden bir tanesi de avakado dur. Kozmetik dükkanlarında en çok gördüğümüz avokado özlü ürünler, içinde bulundurduğu E, C ve D vitaminleri ile zengindir.Özellik ile cilt yaşlanmasına karşı, güneş ışınlarından ve kirli havalardan korunmak için kullanılmaktadır. Cildin su dengesini düzenler ve nem tutma özelliği bulunmaktadır. Canlandırıcı avokado tarifi ise şöyledir;

Avokado Maskesi
Malzemeler
 • 1 adet olgunlaşmış avokado
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı badem yağı
Hazırlanışı; Bir çatal yardımı ile  avokadoyu ezelim, üzerine balı ilave edip karıştıralım. En son badem yağını ilave edip harmanlayalım. Temiz cildimize uygulayalım. Peeling sonrası uygulamak cildimize daha faydalı olacaktır. Yaklaşık 20 dakika yüzümüzde bekletip ılık su ile yıkayalım. Maskenin ardından cildimizin canlanıp beslendiğini ve nemlendiğini göreceksiniz. Haftada 1 ya da 2 gün bu maskeyi uygulayabilirsiniz.
]]>
Avokado Çekirdeği https://www.avokado.gen.tr/avokado-cekirdegi.html Sun, 09 Dec 2018 20:11:23 +0000 Avokado Çekirdeği, Avokado, lezzetli ve besleyici bir meyvedir ve sağlığımız  için çok faydalıdır. Ancak avokadonun genelde çöpe atılan çekirdeği de yenebilir çünkü çekirdeğinin faydaları kendinden daha fazladır. Avokado Çekirdeği, Avokado, lezzetli ve besleyici bir meyvedir ve sağlığımız  için çok faydalıdır. Ancak avokadonun genelde çöpe atılan çekirdeği de yenebilir çünkü çekirdeğinin faydaları kendinden daha fazladır. Ayrıca cilt sorunlarını, kas ve eklem ağrılarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Bir çok hastalığı doğal bir biçimde tedavi etmek, kilo vermek ve bunun gibi bir çok faydasından yararlanmak için avokadonun çekirdeklerini kullanabilirsiniz. Avokado mükemmel bir yiyecektir, sık sık tüketilmesi sağlık açısından faydalıdır. İçinde bol miktarda lif bulunur. Avokado çekirdeği yenildiği zaman; hücre yaşlanmasını önler, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Kolesterolü düşürür. 

Vücut direncini arttırmaya yardımcı olur. Mikrop, mantar ve parazitlere karşı savaşmaya yardımcı olur. Zayıflatır ve yağları yakar. Meyve posasında bulunan yağ yakıcı maddeler avokadonun çekirdeğinde de bulunur. Ayrıca bağırsakları iyileştiren lif içerir. Kanama durdurucu özelliğe sahiptir. İshale ve mide iltihabına iyi gelir. Bitkinlik ve strese iyi gelir. Belli bir bölgeye uygulandığında eklem ve kas ağrılarına iyi gelir. Vücudun herhangi bir bölümünde tümör varsa bunun büyümesini engeller. Cilt üzerinde gençleştirici etkiye sahiptir. Astıma iyi gelir. Avokadonun çekirdeğinin acı ve keskin bir tadı vardır. Tüketmeden önce kahverengi ince kabuğunu soyun,  rendeleyip kısık ateşte kavurun. Yapılan bu karışımı çay olarak içebilirsiniz. Salatalarda, çorbalarda, pilavlarda kullanabilirsiniz. Ancak aşırı tüketmemek gerekir. Çünkü fazla tüketmek kabızlığa neden olur

Avokado Çekirdeği
Çekirdekleri alkolle karıştırıp bir hafta bekletin. Daha sonra bu alkolü, eklem ve kas ağrılarının olduğu bölgeye masaj yaparak sürün. Bu ağrılara iyi gelecektir. Migren ağrısında ise, şakakları ve boynunuza masaj yaparak bu karışımı yedirin. Çekirdeğin tozuyla da leke ve çıbanları giderebilirsiniz. Parlak saçlara sahip olmak ve kepekten kurtulmak için; çekirdeği rendeleyip kavurmadan Hint yağıyla karıştırın ve bir gün bekletin. Daha sonra bu karışımı saç derisine sürün ve iyice yedirin. Başınızı bir havluyla sarıp 1,5 saat bekletin. Beklettikten sonra iyice durulayın. Toz çekirdeği, ciltteki ölü derilerden kurtulmak için de kullanabilirsiniz. 
]]>
Avokado Nasıl Yenir https://www.avokado.gen.tr/avokado-nasil-yenir.html Mon, 10 Dec 2018 10:05:54 +0000 Avokado nasıl yenir, avokado tropikal iklimlerde yetişen bir meyve olmasına rağmen, hem meyve olarak hem de sebze olarak tüketilmeye uygundur. İçinde iri çekirdekli olan, yumurtaya benzer şekilde, koyu yeşil renkli kabuğu olan bir m Avokado nasıl yenir, avokado tropikal iklimlerde yetişen bir meyve olmasına rağmen, hem meyve olarak hem de sebze olarak tüketilmeye uygundur. İçinde iri çekirdekli olan, yumurtaya benzer şekilde, koyu yeşil renkli kabuğu olan bir meyvedir. Tüketmek için yeşil kabuğunun soyulması ve içindeki beyaz kısmın yenmesi gerekir. Lezzetinden tam olarak faydalanmayı isterseniz, olgun ve yumuşak olanları alın. Fakat hemen tüketmeyecekseniz sert olanları alarak gazete kağıdını sarıp saklayabilirsiniz. Fakat buzdolabına koymayın. Mutfakta oda sıcaklığında beklesin. Böylece birkaç günde yenecek kıvamda yumuşar. Avokado değişik şekillerde yenebilir. İster salata hazırlayabilir, ister sade olarak, ister omletin içinde peynir niyetine, ister meyve salatası olarak ya da tatlı olarak yenilebilir. Hayal gücünüz ve damak tadınız bunun için belirleyici olacak.

Avokado nasıl hazırlanır

Avokado önce uzun boyundan ikiye bölünür. Ortasında çekirdekli olan kısmı vardır. Bunları kaşık yardımıyla temizleyin. İsterseniz kolayınıza gelirse bıçak kullanın. Bıçağı çekirdeğinin ortasına vurun ve saplayın. Bıçağı oynatarak çekirdeğini yerinden çıkarın. Şimdi meyvenin beyaz olan kısmını istediğiniz gibi küçük küpler şeklinde ya da dilimler şeklinde doğrayın. Arzu ederseniz avokadoyu kaşıkla kabuğundan çıkararak kasenin içine dökün.

Avokado Nasıl Yenir
Avokado nasıl yenir
 • Avokadoyu tabağın içine alarak, üzerine karabiber, tuz, limon suyu ve zeytinyağı gezdirerek yiyebilirsiniz.
 • Avokado salatası yapabilirsiniz.
 • Et, tavuk, mantar gibi besinlerle mükemmel uyum sağlar.
 • Avokado sote edilerek tüketilebilir.
 • Sandviç, hamburger içinde yiyebilirsiniz.
 • Omlet hazırlarken içine rendeleyerek peynir niyetine kullanabilirsiniz.
 • Avokadoyu rendeleyerek üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek yiyebilirsiniz.
 • Tavanın içinde rendelenmiş avokado üzerine yumurta kırabilirsiniz.
Avokadoyu bunun gibi çeşitli şekillerde hazırlayarak yiyebilirsiniz. Emin olun çoğu besin maddesiyle mükemmel uyum sağlar.
]]>
Avokado Yaprağının Faydaları https://www.avokado.gen.tr/avokado-yapraginin-faydalari.html Mon, 10 Dec 2018 22:54:02 +0000 Avokado Yaprağının Faydaları, Avokado yaprağı içerisinde bulunan yağ yakıcı enzim sayesinde hücre yaşlanmasını önler. Hem kilo vermede hem de zayıflamak için kullanılır. Ülkemizde tropikal bitkilerle son 11 yıldır ye Avokado Yaprağının Faydaları, Avokado yaprağı içerisinde bulunan yağ yakıcı enzim sayesinde hücre yaşlanmasını önler. Hem kilo vermede hem de zayıflamak için kullanılır. Ülkemizde tropikal bitkilerle son 11 yıldır yetiştirilmektedir. İçinde barındırdığı antioksidan maddeler bedensel yaşlanmayı durdurur ve kansere neden olan hücrelere iyi gelir. Protein bakımından meyvesi oldukça zengindir. E vitamini deposudur.  Avokado yaprağı demir deposudur. Damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarına iyi gelir. Kolesterol ve tansiyonun düşmesini sağlar. Zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Hücre yenileyici özelliği sayesinde yaşlandırmayı geciktirir. Kas gevşetici olarak da faydalıdır. Cildin nemlenmesini ve canlı gözükmesini sağlar. Avokado Yaprağının FaydalarıKilo vermeyi sağlar. Kişi üzerindeki depresyonu ve uyuşukluğu kaldırır. Kabızlığı giderici özelliğe sahiptir ve vücudun bağışıklığını güçlendirir. Böbrek taşı düşürmede avokado yaprağı faydalıdır. Avokado yaprağının faydalarından yararlanmak için bir fincan kaynamış suya 1-2 tutam yapraktan atılır. 20 dakika demlendirilir ve sonrasında süzülerek içilir. Böbrek taşı ağrısı çekenler için ağrı kesici özelliğe sahiptir ve böbrek taşı düşürür. Yaprakları ishale iyi gelir. Avokado yaprağının özellikleri yukarıda anlatıldığı gibi oldukça fazladır. Bu nedenle avokadonun değerini bilmeli ve sağlığımız için yeterli düzeyde tüketmeliyiz. 
]]>